Image default

Több, mint 100 tonna döglött hal sodródott a népszerű üdülőhelyre

Több mint 100 tonna elpusztult hal sodródott be a közép-görögországi Volos kikötőjébe. Némely hatóságok a tömeges halpusztulásért a szélsőséges éghajlati ingadozásokat tették felelőssé, de az ügyész nem zárja ki az emberi mulasztást. A halott halak elárasztották mind az öblöt, mind a közeli folyókat, miután a tavalyi áradások elmozdították természetes élőhelyeikről őket. Majd hónapokig tartó súlyos aszály következett.

A régiós hatóságok halászhajókat és földmunkagépeket béreltek, hogy összegyűjtsék az édesvízi halakat a tengerből, és teherautókkal egy megsemmisítő helyre vigyék őket.

A halak a közép-görögországi Kárlasz-tóból származnak, amelyet az 1960-as évek elején lecsapoltak, majd 2018-ban helyreállítottak az aszály hatásainak leküzdése érdekében.

„Együttműködünk mindenkivel, aki segíteni akar abban, hogy ez a jelenség minél gyorsabban véget érjen” – mondta Anna Maria Papadimitriou, Thesszália középső részének helyettes kormányzója, majd hozzátette:

“A régió kormányzója szükségállapotot hirdetett”‘

A vízszint hirtelen megemelkedett tavaly ősszel egy vihar során, amely súlyos áradásokat okozott Közép-Görögországban. Azonban ez már visszahúzódott az alacsony csapadékmennyiség és az ezt követő nyári hőhullámok miatt.

Szakértők szerint nem helyeztek el hálót a Volos felé vezető folyó torkolatánál, így amikor az édesvízi halakat elvitte az árvíz, elpusztultak, amikor érintkezésbe kerültek a tengervízzel.

Volos polgármestere, Achilleas Beos, élesen bírálta a regionális hatóságot, amiért túl lassan léptek. Egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a bűz elviselhetetlen, és figyelmeztetett, hogy a rothadó halak környezeti katasztrófát okozhatnak.

A város Kereskedelmi Kamarája jogi lépéseket fontolgat, hogy kártérítést követeljen, miután a népszerű turisztikai célpont kereskedelmi tevékenysége az elmúlt három napban becslések szerint 80%-kal visszaesett.

“A tengerpart mentén erős bűz elriasztja mind a lakosokat, mind a látogatókat, ami súlyos csapást mér Volos turizmusára. A partmenti vállalkozások, különösen a vendéglátóhelyek, most felfüggesztik tevékenységüket” – áll a kamara közleményében.

Sürgős előzetes vizsgálatot kér a Legfelsőbb Bíróság ügyésze a Pagaszetikói-öbölben talált elpusztult halak ügyében

A Legfelsőbb Bíróság ügyésze a Voloszi Elsőfokú Bíróság ügyészét sürgős vizsgálatra utasította a Pagaszetikói-öbölben bekövetkezett ökológiai katasztrófa okainak feltárására. Erről a görög Ert News számolt be.

“…sürgősen indítsanak előzetes vizsgálatot annak érdekében, hogy kiderüljön többek között, szükséges volt-e, és miért volt nyitva a zsilip, amely a Lárisza-Kárlasz-síkság teljes vizét a Pagaszetikói-öbölbe vezeti, és általában, hogyan szabályozzák ennek a zsilipnek a működését.

-Továbbá vizsgálják meg, kik hozták meg a döntést a síkság öntözéséről ilyen módon, és mérlegelték-e a Pagaszetikói-öböl veszélyeit a Kárlasz-tóból folyamatosan érkező vízáramlás miatt.

-Ellenőrizzék azt is, hogy a zsilipet korábban kellett volna-e lezárni, amint megjelentek az elpusztult halak a Pagaszetikói-öbölben, vagy akár még korábban, figyelembe véve a Kárlasz-tó alacsony vízszintjét.”

Fenteikre tekintettel nem zárható ki az emberi mulasztás, mely ezt a hatalmas katasztrófát okozta.

ertnews.gr – Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Ökológiai katasztrófa: tömegesen pusztulnak az állatok egy szennyezés miatt

magyarallatvedo

Kiderült, mi okozta az ökológiai katasztrófát a Kis-Balatonnál

Eszti_mav

Ökológiai katasztrófa Budapesten – Kiszáradt az utolsó védett mocsár is

Eszti_mav