Mint megjegyzik, a mentett állatok között tavaly 28 fehér gólya is volt. De az előző években is rendszeresen akadtak gólyák a védenceik között, így 2000 óta már közel négyszáz gólyát mentettek munkatársaik. Legújabb kisfilmükben kifejezetten a fehér gólyák mentésével kapcsolatos munkánkba kínálnak bepillantást.
A kisfilmben szó esik Napóleonról, a lengyel gyűrűs gólyáról, aki vonulás közben megsérült, így találták meg a Hortobágy térségében. Állatorvosaiknak, vadállatmentő szakembereiknek hála rehabilitációja sikeres, és nemsokára el is lehet majd engedni.
Megemlítik, hogy persze előfordulnak olyan gólyák is, akiknek az életét ugyan meg tudjuk menteni, de a sérülés jellege miatt nem gyógyíthatók meg teljesen, és ezért röpképességük sosem lesz már annyira jó, hogy azzal a vonulásra is vállalkozhassanak. Az ilyen okok miatt el nem engedhető gólyák jórészt a Margitszigeti Kisállatkertükbe kerülnek. Ott minden lehetőségük megvan arra, hogy teljes életet éljenek. Itt párba állnak, fészket építenek, tojást raknak és fiókát is nevelnek, akik természetesen nem öröklik a sérülést. Tehát amint elérik a megfelelő kort, meg lehető őket tanítani repülni, és még abban az évben csatlakozhatnak a vadon élő, ősszel Afrikába induló fajtársaikhoz – írják.
Ráadásul, mivel a szülők sérülésük miatt nem tudnak jól repülni, általában alacsonyan, a talajszint közelében lévő fészekben nevelik utódaikat. Így a Margitszigeti Kisállatkert látogatói beláthatnak a fészekbe, és megfigyelhetik a cseperedő fiókákat is.
(Forrás: Fővárosi Állat-és Növénykert, Fotó: Hanga Zoltán)