Image default

Mi történik az itthon telelő fehér gólyákkal?

Mostanra a fehér gólyák már javában az afrikai telelőhelyeik felé tartanak, így hazánkban csupán néhány áttelelő egyedükkel találkozhatunk tavaszig. A vonulásuk során azonban több alkalommal is meg kell állniuk pihenni. Talán nem is gondolnánk, hogy a szeméttelepek milyen csábítóak lehetnek ezeknek a méltóságteljes madaraknak.

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Nyírség-Szatmár-Bereg Tájegységének területén három jelenleg is üzemelő kommunális hulladéklerakó található, ahol az augusztusi kora estéken a Természetvédelmi Őrszolgálat tagjai folyamatosan nyomon követték a gólyák behúzását. A megfigyelések során 45, külföldön színes gyűrűvel jelölt egyedet sikerült azonosítani, ám számuk jóval több volt ennél, azonban – a fényviszonyok miatt – sok madár lábán nem lehetett leolvasni a gyűrűket. A megjelölt madarak az esetek nagy részében csak egy estét töltöttek bent a lerakókon, másnap már nem voltak ott, helyükre újak érkeztek. Egy idén kelt gólyát, melyet egy 662 km-re lévő fészekben jelöltek meg a lengyelországi Leknoban, augusztus első hetén egy 340 km-re lévő lengyel szeméttelepen olvastak le, majd három nappal később már kollégánk figyelte meg itthon.

Ebből jól látszik, hogy a vonulás mennyire intenzíven zajlik ebben az időszakban, hiszen napról-napra cserélődtek az éjszakázó madarak, amelyek száma némely estéken a 100-150 példányt is elérte egy-egy helyszínen.

Az európai fehér gólyák Afrika felé két fő vonulási útvonalukon kerülik ki a Földközi-tengert: a Gibraltáron és a Boszporuszon át.

A tájegységben megkerült színes gyűrűs gólyák az utóbbi folyosót használják, és az eddigi visszajelzések alapján Szlovákiában, Lengyelországban és Németország keleti részein jelölték őket. Legtöbbjük az idei évben látta meg a napvilágot, azonban volt közöttük egy 10 esztendős madár is, melyet a 769 km-re lévő németországi Presselben gyűrűztek meg fiókaként 2012-ben.

A hulladéklerakók – a rengeteg kidobott élelmiszerrel – terített asztallal szolgálnak sok madárnak, sajnos azonban akaratlanul is veszélyforrást jelentenek a lábukra akadó zacskók, műanyagdarabok vagy akár konzervdobozok miatt. Így ezekkel a sorokkal is szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy az a hulladék a legkevésbé ártalmas, amit meg sem termelünk, vagy ha valami mégis a szemetesbe kerül, a legjobb, ha előtte minél inkább tömörítjük.

A fehér gólya (Ciconia ciconia) fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 100.000 Ft.

Szöveg és fotók: Gilányi Gábor, Természetvédelmi Őrszolgálat

KAPCSOLÓDÓ

Egészségesen világra jött a Mátai Ménes első kiscsikója

Marci

Gyönyörű fotók készültek a Felső-Tiszán úszkáló békákról

Eszti_mav

Varázslatos, amint több mint százezer daru éjszakázik együtt a Hortobágyon – VIDEÓ

Marci