Image default

A klímaváltozás miatt egyre több időt töltenek a fák helyett a földön a majmok

Egyre több időt töltenek a fák helyett az erdők talaján a majmok, hogy árnyékot és élelmet keressenek, írja a New Scientist. A tudósok szerint

a majmok változó életmódja „aggasztó” jele annak, hogy a főemlősök a túlélésért küzdenek a klímaváltozás és az emberi tevékenység miatt egyre inkább visszaszoruló erdőkben.

A kutatás során 150 ezer órán át tanulmányoztak 47 majomfajt Amerika és Madagaszkár hetven pontján. A bőgőmajmok és a bambuszmakik már több időt töltenek a földön a fák helyett azokon a területeken, ahol természetes életterük a korábbi töredékére csökkent vagy felaprózódott.

A kutatócsoport egyik tagja szerint az állatoknak nincs más választása, mint alkalmazkodni az éghajlatváltozáshoz és az élőhelyek elvesztéséhez. Giuseppe Donati szerint

egyre kibírhatatlanabb a hőség a magas fák lombkoronáiban, ezért a földön keresnek árnyékot, valamint élelmet és vizet is.

A tudós hangsúlyozza: a majomfélék otthonául szolgáló legtöbb trópusi országban gőzerővel zajlik a fakitermelés. Az erdőirtás miatt a sűrű lombkoronákban hézagok keletkeznek, ami tovább gyorsítja a felmelegedést. A két hatás pedig együttes erővel a földre kényszeríti a fák lakóit.

A tanulmányban arra a következtetésre jutnak, hogy

a csoportokban élő és a nem csak gyümölcsöket fogyasztó fajok ma már több időt töltenek a talajon, mint a magasban. Ez egyben azt is jelenti, hogy ezek a majomfélék könnyebben képesek alkalmazkodni a változáshoz rövid távon a más életmódot folytató társaikkal szemben.

Egy másik tudós ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy egyik vizsgált faj sem képes ilyen rövid idő alatt tökéletesen elsajátítani a talajon élés képességét. Timothy Eppley szerint éppen ezért az embernek kell védelmet nyújtani a jórészt miatta kiszolgáltatottá váló majmoknak és makiknak.

SzMo – Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Csak a klímaváltozás féken tartásával képzelhető el a gazdag hazai élővilág megóvása

magyarallatvedo

Klíma és időjárás: pár napos és fél évszázados távlatok

magyarallatvedo

Életbe lépett az uniós jogszabály, ami megmentheti a természetes élőhelyeket

Eszti_mav