Image default

Beleugatnak a szolgálatba

Kis ásó, jelzőtábla, egy doboz apróra vágott párizsi és sok-sok zsinóros labda. A Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ (ROKK) kutyavezető-képző és állatfelügyeleti főosztály dunakeszi bázisán nemrég ezzel az induló csomaggal vágott bele a képzés gyakorlati részébe hét rendőr a leendő négylábú kollégájával. A Zsaru magazin számol be az eseményről.

A ROKK feladatai közé tartozik a szolgálati ebek kiválasztása és képzése. Szakembereik irányításával jelenleg is zajlik az általános rendőrkutya- és nyomkövetőkutya-vezetői szaktanfolyam. A 20, illetve 24 hetes modulokon több megyéből hét kolléga vesz részt, akik az elméleti képzésen már megtanulták, hogy az általános szolgálati kutya tulajdonképpen kétfázisú.

A mindennapokban járőrtevékenységre lehet igénybe venni, de emellett arra is alkalmas, hogy bűnügyi helyszínen nyomkövetést végezzen. Annak idején a körzeti megbízottaknak álmodták ezt meg, hiszen ők bűnügyi feladatokkal is szembesülnek, viszont ha szolgálatuk során nyomkövetésre lenne szükségük, akkor ezt egy ilyen társsal képesek legyenek teljesíteni. Nyomkövetőt bűnügyi helyszíneken alkalmaznak, a tettes menekülési útvonalát segít felderíteni.

A szolgálati kutya az ember védelmét is ellátja

Az őrző-védő munka is komoly hangsúlyt kap a szolgálati ebek képzése során. A négylábú társ képes kell legyen megvédeni a vezetőjét, és biztosítani a helyszínt, hogy az intézkedést eredményesen be tudja fejezni. Ember védelmét is rá lehet bízni, illetve ha kell, megfelelő képzés után, csapaterős tevékenységben is meg kell állnia a helyét.

A képzés elején az ebek képességeit, alkalmasságát mérik fel. Az oktatás során az egyszerű nyomoktól eljutnak a bonyolultabbakig. Közben a jutalmazások váltogatásával érik el, hogy a blöki ne tudja, mi következik, így a figyelme folyamatos marad a feladatok teljesítése során. A fegyelmezettséget és az irányíthatóságot különböző játékos, fegyelmező gyakorlatokkal és ügyességi elemekkel alapozzák meg. A leendő rendőrkutyák számára mindez szinte csak játék, hiszen minden feladat megoldása után jutalom jár, ami legtöbbször a kedvenc labda elkapását jelenti.

Ezek a vizsgával záródó képzések általában évente egyszer indulnak, de a szolgálati kutyák iránti igény változatlanul nagy a rendőrségi munkában.

SZ.G – Zsaru magazin

fotók: Szabó Gabriella – Zsaru magazin

KAPCSOLÓDÓ

Az év rendőre lett a solymári főtörzszászlós, aki hosszú évek óta vigyáz a településre szolgálati kutyusával, Hárpiával

Erik

Így terelték le az a agancsánál fogva a rendőrök az autópályáról az őzet

magyarallatvedo

Hihetetlen fájdalmakat élt át az éhező, sebesült kutya mielőtt az állatvédők és a rendőrök megmentették

Eszti_mav