A Fővárosi Állat- és Növénykert közhasznú tevékenységének támogatásában nagy segítséget jelent az állampolgárok által felajánlott személyi jövedelemadó egy százalék. Ezért az Állatkert, az Állatkerti Alapítvány és a Magyar Madármentők Alapítvány együttesen hívják fel a figyelmet az intézményben végzett fontos munkára, illetve azokra a kiemelt célokra, amelyekre a támogatást felhasználnák.
Az Állatkert elsősorban az intézmény által üzemeltetett Margitsziget Kisállatkert korszerűsítésére várja az SZJA felajánlásokat. Az Állatkerti Alapítványnál a látogatói élményt növelő fejlesztési csomag megvalósítása, a Magyar Madármentők Alapítványnál pedig a vadállatmentő munka kapacitásának növelése a kiemelt cél.
Erre fordították a felajánlott összegeket az elmúlt években
A Fővárosi Állat- és Növénykert kulturális, közművelődési, illetve természetvédelemmel foglalkozó intézményként fontos közhasznú tevékenységet folytat. E tevékenység támogatására évről évre számítanak a személyi jövedelemadónak az állampolgárok által választható célra felajánlott egy százalékaira. Magának az Állatkertnek, illetve az intézmény által létrehozott két alapítványnak is fel lehet ajánlani a személyi jövedelemadó egy százalékát.
Ez az Állatkerti Alapítvány (hivatalos nevén Alapítvány a Budapesti Állatkertért), illetve a kert vadállatmentő tevékenységét támogató Magyar Madármentők Alapítvány.
A Margitszigeti Kisállatkert korszerűsödhet a felajánlásokból
Az elmúlt években az intézmény és annak alapítványai a támogatások felhasználására mindig konkrét célokat jelöltek meg. Vagyis már az egy százalékról való rendelkezés időszakában tájékoztatták a lehetséges adományozókat arról, hogy a felajánlott összeget mire szeretnék felhasználni. 2023-ban például az egyik kiemelt cél a vombatok 2011-ben létesült kifutójának korszerűsítése volt, amely munka azóta már az utolsó simításoknál tart.
Az idei évben az egyik kiemelt cél a Budapesti Állatkert által fenntartott Margitszigeti Kisállatkert kifutóinak, állattartó helyeinek korszerűsítése.
Margitszigeti Kisállatkertről
A Kisállatkert a Városligethez hasonlóan igen népszerű Margitsziget keleti, Pest felé néző partján, az Árpád híd és a Margit híd között szinte pontosan félúton helyezkedik el. A mintegy félhektáros bemutatóhely teljes felújítására 2002-ben, tehát huszonkét évvel ezelőtt került sor, és azóta tartozik a Budapesti Állatkert kezelésébe.
A Kisállatkert dámszarvasaival, a terület múltját is idéző nyulaival, pompás madaraival a szigeten sétálók egyik kedvenc helye, ráadásul a vadállatmentő munkának is fontos helyszíne. Az Állatkertbe mentett állatként bekerülő, de a sérülésük jellege miatt a természetbe már nem visszaengedhető madarak egy részét az Állatkert a Margitszigeti Kisállatkertben helyezi el.
Ez a történetük a bemutató röpdékben látható ragadozó madaraknak, illetve a területen szabadon közlekedő gólyáknak is. Ez utóbbiak egyébként az idők során párba álltak, és minden évben fiókát is nevelnek, méghozzá a Kisállatkert közönségének szeme láttára. A korlátozott röpképességű mentett gólyák fészke nem a magasban, hanem a talajtól arasznyi magasságban szokott lenni.
Íme az adószámok a személyi jövedelemadó felajánlásához
Az Állatkert maga tehát elsősorban a Margitszigeti Kisállatkert korszerűsítésére használná fel az SZJA felajánlásokat. Az Állatkerti Alapítvány a látogatói élmény javítását szolgáló fejlesztéseket jelölte meg kiemelt célként, A Magyar Madármentők Alapítvány pedig a bekerülő mentett állatok ellátására, illetve a kapacitások bővítésére költene. Ebben az évben várhatóan két és fél ezer, esetleg még ennél is több mentett állatról gondoskodnak majd.
A Fővárosi Állat- és Növénykert adószáma: 15490658-2-42
Az Állatkerti Alapítvány adószáma: 18008481-2-42
A Magyar Madármentők Alapítvány adószáma: 18021066-1-41
Magyar Állatvédelem