Image default

A kipusztulás szélén álló jávai orrszarvú született az indonéz vadonban

A kipusztulás szélén álló jávai orrszarvú született az indonéz vadonban! Már csak 82 példánya él szabadon, ezért hatalmas esemény a kis rinocérosz születése! 

Hihetetlenül ritka jávai orrszarvú borjút láttak egy indonéziai nemzeti parkban – írja az AFP. Az eset reményt ad arra, hogy megmenthető lehet a világ egyik legveszélyeztetettebb állatfaja – közölte a 24.hu.

A különleges példányt egy vadkamera rögzítette, amint az anyjával sétált az Ujung Kulon Nemzeti Parkban, amely a jávai orrszarvúk utolsó élőhelye. A borjú nagyjából 3-5 hónapos lehet, de a nemét nem tudták megállapítani.

A szakértők szerint jelenleg mindössze csupán 82 jávai orrszarvú (Rhinoceros sondaicus) élhet, de a borjú feltűnése bizonyítja, hogy még képesek a szaporodásra.

Egykor több ezer jávai orrszarvú élt Délkelet-Ázsiában, de példányszámuk drasztikusan lecsökkent az orrvadászat és lakóhelyeik elvesztése miatt.

Néhány hete szélesszájú orszarvú született Angliában

Mi is megírtuk, hogy szélesszájú orrszarvú született egy angliai állatkertben! A szélesszájú orrszarvúkra a szarvukért vadásznak, ezért becslések szerint sajnos már csak 10 ezer példány él a vadonban.

Az örömhírt a Whipsnade állatkert közösségimédia-oldalain osztották meg a szélesszájú orrszarvú-borjú gondozói egy hihetetlenül aranyos videóval – közölte a Hirado.hu.

A borjú március 7-én született az állatkertben, egy veszélyeztetett fajok megmentésére létrehozott tenyésztési program keretein belül – írja a BBC. Az állat 45 kilogrammal született, de súlya felnőtt korában ennek a tízszeresét is elérheti.

A szélesszájú orrszarvúkra a szarvukért vadásznak, ezért becslések szerint már csak 10 ezer példány él a vadonban. A déli szélesszájú orrszarvúkat a Természetvédelmi Világszövetség (WWF) szakemberei a mérsékelten fenyegetett kategóriába sorolták a kihalással fenyegetett fajok vörös listáján.

Ruandában próbálkoznak a visszatelepítésükkel

2 éve veszélyeztetett szélesszájú orrszarvú harminc egyedét szállították át Dél-Afrikából Ruandába, az Akagera Nemzeti Parkba.

A The Guardian brit napilap szerint ez volt az eddigi legnagyobb szabású, légi úton történt orrszarvú-költöztetés. Az állatok nyugtatót kaptak az út előtt, de nem kábították el őket teljesen, hogy állva utazzanak, de ne ijedjenek meg a szállítástól. A harminc szélesszájú rinocérosz vasárnap érkezett meg új otthonába, a ruandai Akagera Nemzeti Parkba. A szakemberek azt remélik, hogy a parknak fontos szerepe lesz majd a faj hosszú távú túlélésében, és szaporodni fog az állomány.

A szélesszájú orrszarvúak száma Afrikában a becslések szerint jelentősen csökkent, és a Természetvédelmi Világszövetség a veszélyeztetett kategóriába sorolta őket, mivel számuk nagyrészt a tülkük iránti kereslet miatt folytatott orvvadászat miatt csökken.

A kihalás szélén álló keskenyszájú orrszarvúakkal ellentétben, amelyek korábban Ruandában éltek, a szélesszájú orrszarvúak újonnan érkeztek az országba. Az orrszarvúkat – 19 nőstényt és 11 hímet – a dél-afrikai Munyawana természetvédelmi terület Phinda magánrezervátumából hajtották el, Durbanból Kigaliba repültek, majd a földön szállítva jutottak Akagerába. Az állatok 40 órás, több mint 3400 kilométeres utat tettek meg.

A költöztetés a maga nemében egyedülálló volt. A szállítás megszervezése csaknem három évig tartott. A ruandai kormány az elmúlt 15-20 évben megmutatta, hogy komolyan veszi a természetvédelem kérdését. 2017-ben 18 keskenyszájú orrszarvút telepítettek vissza, és meg is tudták óvni őket. Eddig egyetlen orrszarvú sem pusztult el orvvadászat miatt az állományból, amely azóta nőtt is. A szélesszájú orrszarvúk betelepítése a nemzeti park újjáélesztésére irányuló terv legújabb lépése.

Mozambikba is visszatelepítik

A szélesszájú és keskenyszájú orrszarvúkat Dél-Afrikából szállították át a mozambiki Zinave Nemzeti Parkba.

Orrszarvúkat telepítettek vissza Mozambikba, hol a vadon élő populáció csaknem tíz éve kihalt. A szélesszájú és keskenyszájú orrszarvúkat Dél-Afrikából szállították át a mozambiki Zinave Nemzeti Parkba.

Az állatokat vadőrök fogták be és altatták el, mielőtt 1600 kilométert utaztak volna a 400 ezer hektáron elterülő mozambiki nemzeti parkig, ahová már 2300, más fajhoz tartozó állatot is visszatelepítettek.

A visszatelepítést szervező Peace Parks Foundation (PPF) természetvédelmi csoport a következő két évben több mint 40 egyedet akar áttelepíteni Mozambikba.

A projekt vezetője, Anthony Alexander arról számolt be, hogy ragadozókat és elefántokat is szállítottak már Mozambikba. A rinocéroszok visszatelepítésével „a történelmi fajok jelenléte a parkban teljessé válik” – fűzte hozzá.

A kezdeményezéssel, amellyel biztonságos helyre telepítenek veszélyeztetett példányokat, a vadon élő fajok populációját akarják növelni.

A mozambiki vadvilág populációját súlyosan megtizedelte az 1992-ben véget ért 15 éves polgárháború és a vadorzás.

(Forrás: 24.hu, Fotó: rhinos.org)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Olyan jávai orrszarvúborjút kaptak lencsevégre az indonéz nemzeti parkban, melyből csak 82 példány él a világon!

Erik