Az állatbarátoktól a laboratóriumi technikusokig senki sem élvezi, ha az állatokat tudományos kísérleteknek vetik alá. Az állatkísérleteket ennek ellenére folytatják, hogy a gyógyszerek és más anyagok biztonságosak legyenek az esetleges emberi felhasználás szempontjából. A kutatók már régóta keresik az állatkísérlektől mentes alternatívákat, a mesterséges intelligencia (AI) rendszerek most felgyorsítják ezt a munkát.
A mesterséges intelligencia egyik alkalmazása ezen a területen egyszerű, és állítólag hatásosnak bizonyul. ennek segítségével átfésülhető az összes létező és rendelkezésre álló globális állatkísérleti eredmény, hogy megelőzhető legyen a szükségtelen új vizsgálatok szükségessége. A friss tanulmányról a BBC számolt be.
Ez azért hasznos, mert a tudósok számára nehéz lehet évtizedes adatok átvizsgálása, hogy megtalálják és elemezzék pontosan azt, amit keresnek – mondja Joseph Manuppello, az amerikai Physicians Committee of Responsible Medicine non-profit szervezet vezető kutatási elemzője.
„Nagyon izgatott vagyok a ChatGPT-hez hasonló mesterséges intelligenciamodellek alkalmazása miatt, amelyek segítségével az összes rendelkezésre álló adatot kinyerhetjük és szintetizálhatjuk, és a lehető legtöbbet hozhatjuk ki belőle” – mondja.
Thomas Hartung az amerikai Johns Hopkins Egyetem toxikológiaprofesszora, valamint az Állatkísérletek Alternatíváival foglalkozó központ igazgatója szerint:
„A mesterséges intelligencia ugyanolyan jó, mint az ember, vagy még jobb is, a tudományos cikkekből való információszerzésben”.
Ami a jelenlegi állatkísérleteket illeti, Hartung professzor szerint az új vegyi anyagok ellenőrzésének szükségessége az egyik fő ok. És mivel évente több mint 1000 ilyen új vegyület kerül a piacra, sok a tesztelendő anyag.
A mesterséges intelligencia hatalmas előrelépés lehet
Hartung szerint a képzett mesterséges intelligencia rendszerek kezdik meghatározni egy új vegyi anyag toxicitását.
„Ha olyan eszközök állnak rendelkezésünkre, amelyekkel megnyomhatunk egy gombot, és kapunk egy előzetes értékelést, amely jelzi számunkra, hogy »itt a probléma«… rendkívül hasznos lesz”. A professzor hozzáteszi, hogy bár a toxikológiában már régóta használnak szoftveres rendszereket, a mesterséges intelligencia „hatalmas ugrást jelent” mind a teljesítmény, mind a pontosság terén.
De ahogy Hartung professzor rámutat, az emberi gyógyszerek állatokon történő tesztelése néha kevéssé hasznos. Az ízületi gyulladás elleni gyógyszer, a Vioxx például átment az állatkísérleti szakaszon, majd végül kivonták a forgalomból, miután a vizsgálatok kimutatták, hogy a hosszú távú emberi használat a szívroham és a stroke kockázatának növekedéséhez vezetett.
Másrészt néhány széles körben használt gyógyszer megbukott volna az állatkísérleteken, mint például a fájdalomcsillapító aszpirin, amely mérgező a patkányembriókra nézve. Hartung professzor arra a következtetésre jutott, hogy
számos esetben a mesterséges intelligencia már most pontosabbnak bizonyul, mint az állatkísérletek.
Az egyik mesterséges intelligencia projekt, amely a jövőbeni állatkísérletek helyettesítését célozza, az AnimalGAN nevet viseli. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal által kifejlesztett szoftver célja, hogy képes legyen pontosan meghatározni, hogyan reagálnának a patkányok egy adott vegyi anyagra.
A mesterséges intelligenciát 6 442 valódi patkány adatainak felhasználásával képezték ki, 1317 kezelési forgatókönyv alapján.
Egy hasonló, Virtual Second Species nevű nemzetközi projekt egy mesterséges intelligenciával működtetett virtuális kutyát hoz létre, amelyet történelmi kutyatesztek adatainak felhasználásával tanítottak
A jövőben a mesterséges intelligencia tesztelésének legnagyobb kihívása a hatósági jóváhagyás megszerzése lesz.
Kerstin Kleinschmidt-Dorr, a Merck német gyógyszergyártó cég állategészségügyi vezetője szerint azonban az állatkísérletek nem tűnhetnek el egyik napról a másikra. Cége a Virtual Second Species egyik támogatója.
„Az állatok használata szükséges és jó okokból, sok szempontból kötelező” – mondja. „De hiszünk egy olyan jövőben, ahol jobb, állatkísérletektől mentes megoldásokat találunk a ma még megoldatlan problémákra, amelyek megkövetelik az állatkísérleteket.”
BBC – Magyar Állatvédelem