Horvátországban több mint tízezer háziállatot hagynak magára évente – hívta fel a figyelmet az Állatbarátok nevű horvát civil szervezet.
Az állatról való gondoskodás felelősség
Az egyesület 2002 óta folytat kampányt az házi kedvencek kidobása ellen „A család a tengerre, a kutya az utcára?!” címmel. Luka Oman, a szervezet elnöke szerint ez annak a jele, hogy mielőbb meg kell változtatni az állatvédelmi törvényt.
„A számok magukért beszélnek: rólunk, mint társadalomról, a rendezetlenségről és a felelőtlenségről” – értékelte Oman. Ugyanakkor hozzátette: az emberek általános tudatossága növekszik, és egyre többen gondolják úgy, hogy az állatok is élőlények, magukra hagyásuk pedig megengedhetetlen.
Rámutatott: a helyzet sokkal tarthatatlanabb lenne, ha nem dolgoznának a probléma megoldásán. Egyben abbéli meggyőződésének adott hangot, hogy az elhagyott állatok száma csökkeni fog, amennyiben
kitartóan folytatják az oktatást, továbbá népszerűsítik az ivartalanítást, a mikrochipes megjelölést és az örökbefogadást a vásárlás helyett.
„Senkinek nem kötelező gondoskodnia egy állatról, de ha így dönt, vállalnia kell a felelősséget ” – húzta alá.
Új állatvédelmi törvény lépett életbe Horvátországban
Horvátországban idén áprilisban lépett életbe az a törvény, amely börtönbüntetést ír elő az állatok magukra hagyásáért, valamint eltiltja az állatkínzókat az állattartástól. Oman szerint a jogszabály elsősorban megelőző intézkedés, és az emberek egy állat beszerzése előtt legalább átgondolják, van-e elég idejük, pénzük, szándékuk, türelmük és feltételük a gondozásához a következő 15 évben.
Az állatvédelmi törvény módosításától viszont azt várja, hogy más fontos területeken is javulást lehet majd elérni. Itt megemlítette, hogy
tilos „állandó jelleggel” láncon, megkötve tartani egy kutyát.
A gyakorlatban azonban ezt nehéz bizonyítani, éppen ezért a tilalomnak teljesnek és kivétel nélkülinek kell lennie – mondta. Jelezte: ez csak egy a módosításra szoruló dolgok közül a törvényben, és más országok példáinak segítségével több pozitív változást is be kell építeni, amelyek az oktatáshoz és a prevencióhoz kapcsolódnak.
„Most a törvény betartására van szükség egész Horvátországban, hogy minden város és járás egyformán teljesítse törvényi kötelezettségét, és ellenőrizze a kötelező mikrochip meglétét, rendszeresen tájékoztassa az állampolgárokat az állatvédelmi rendelkezésekről, valamint finanszírozza a kutyák és a macskák ivartalanítását” – hangsúlyozta a szervezet elnöke.
Magyar Állatvédelem