Image default

Életbe lépett az uniós jogszabály, ami megmentheti a természetes élőhelyeket

Fontos mérföldkőhöz érkezett az Európai Unió környezetvédelmi politikája: hatályba lépett az élőhelyek természetes állapotának visszaállítását célzó új jogszabály.

Az Európai Bizottság bejelentése szerint az új szabályozás kötelezi a tagállamokat, hogy 2030-ig állítsák helyre az EU szárazföldi és tengeri területeinek legalább 20 százalékát, és 2050-ig minden rossz állapotban lévő ökoszisztéma megújítására kerülhessen sor.

Az intézkedés célja az éghajlatváltozás és a természeti katasztrófák hatásainak mérséklése, valamint az EU nemzetközi környezetvédelmi kötelezettségvállalásainak teljesítése. A jogszabály végrehajtása révén az európai természetvédelem új lendületet kaphat, különösen annak fényében, hogy az EU területén található természeti élőhelyek mintegy 80 százaléka jelenleg rossz állapotban van. Ezenkívül a méh- és lepkefajok 10 százalékát a kihalás veszélye fenyegeti, így a helyreállítási intézkedések sürgőssége egyre inkább előtérbe kerül.

A jogszabály elfogadása ugyanakkor nem volt zökkenőmentes; heves viták előzték meg, és végül csak kis többséggel sikerült keresztülvinni. Számos aggodalom merült fel azzal kapcsolatban, hogy az intézkedések milyen hatással lesznek a mezőgazdaságra és a gazdálkodókra.

Az Európai Bizottság azonban hangsúlyozta, hogy a tagállamok szabadon dönthetnek arról, milyen konkrét helyreállítási intézkedéseket vezetnek be, így rugalmasan alkalmazkodhatnak saját adottságaikhoz és szükségleteikhez.

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Új növény és állatfajok jelenthetnek meg Európában

magyarallatvedo

Halálra fagytak az állatok egy texasi rezervátumban

magyarallatvedo

Újabb áttörés, mostantól tilos kutyát és macskát árulni az állatvásárokon

Eszti_mav