Image default

Teljesen hétköznapi, most szezonális gyümölcs okozhat súlyos mérgezést a kutyáknál

Bár a szőlő és a mazsola közkedvelt finomságok az emberek számára, ezek a gyümölcsök komoly veszélyt jelenthetnek a kutyákra. Egy ártatlannak tűnő falatozás súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, melyek közül a legaggasztóbb a veseelégtelenség.

Cikkben bemutatjuk, miért fontos elkerülni, hogy kedvencünk szőlőt vagy mazsolát fogyasszon, és hogyan ismerjük fel a mérgezés jeleit.

Miért veszélyes a szőlő és a mazsola?

A kutyák számára már kis mennyiségű szőlő vagy mazsola elfogyasztása is mérgező lehet. A pontos okokat még nem sikerült beazonosítani, de a tünetek igen súlyosak lehetnek, kezdve a hányással és hasmenéssel, egészen az életveszélyes akut veseelégtelenségig. A legfontosabb jelek közé tartozik a vizelet kiválasztásának lecsökkenése vagy teljes megszűnése, ami azonnali állatorvosi beavatkozást igényel. Fontos kimemelni, hogy

még olyan kutyáknál is előfordulhat a mérgezés, akik csak néhány szem szőlőt ettek.

A szőlő vagy mazsola okozta mérgezés korai jelei közé tartozik a hányinger, hányás és a hasmenés, amelyet bágyadtság, szokatlan csendesség és gyengeség követhet. Ha nem kap időben kezelést a kutya, a veseelégtelenség életveszélyes állapothoz vezethet. Ilyen esetben azonnal forduljunk állatorvoshoz, különösen, ha tudjuk, hogy kedvencünk szőlőt vagy mazsolát evett.

Mit tegyünk mérgezés gyanúja esetén?

Amennyiben arra gyanakszunk, hogy kutyánk szőlőt vagy mazsolát fogyasztott, fontos a gyors cselekvés. Az állatorvos dönthet úgy, hogy hánytatással próbálja eltávolítani a toxikus anyagot a szervezetből, illetve gyomormosást vagy infúziós kezelést alkalmazhat. A kezelés időben történő megkezdése akár életmentő is lehet, hiszen a vesekárosodás gyorsan súlyosbodhat.

A legjobb védekezés azonban a megelőzés. A szőlőt és a mazsolát tartsuk olyan helyen, ahol a kutyánk nem férhet hozzá, és figyeljünk arra, hogy családtagjaink, vendégeink is tisztában legyenek a veszéllyel. Egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük a komoly egészségügyi problémákat, és megóvhatjuk kedvencünket a súlyos mérgezéstől.

Magyar Állatvédelem

CSOK

KAPCSOLÓDÓ

Önkéntesek mentik az erdőtüzek következtében elárvult állatokat Görögországban

Marci

Csivavája szúrta ki, hogy harmadik stádiumú rákja van

magyarallatvedo

Új kutyafuttatót avattak a Barátság-parkban

magyarallatvedo