Image default

Hagyomány és változás: a székelyföldi pásztorkutyák szerepe és kihívásai

Székelyföldön a pásztorkodás és a juhászkutyatartás még mindig őrzi hagyományos gyökereit, ahol a kutyák napi szinten találkoznak vadakkal – medvékkel, farkasokkal –, és ösztönösen végzik a nyáj védelmét. Azonban a modern kor kihívásai, mint a pásztorhiány és a hagyományos kutyafajták lecserélése, jelentős változásokat hoztak.

A pásztorkutyák ösztöne és szerepe

A pásztorkutyák legfontosabb tulajdonsága, hogy ösztönösen védik a nyájat és az esztenát. Ez a képesség a természetes szelekció eredménye, amely ma is érvényesül a székelyföldi hegyekben. Azonban Rancz Előd előadása szerint egyre több konfliktus adódik az emberek és a pásztorkutyák között, részben az emberi tudatlanság és a természethez való eltávolodás miatt.

fotó: Tamás Gábor – maszol.ro

„A jó pásztorkutya bármilyen környezetben megállja a helyét” – fogalmazott Rancz, hozzátéve, hogy a kutyák megbízhatósága sok helyen csökkent a pásztorhiány és a helytelen szelekció következtében.

Kutyafajták változása: új kihívások

A hagyományos mioritic és kárpáti juhászkutyák helyét az elmúlt évtizedekben agresszívebb és önállóbb fajták vették át, mint például a kaukázusi juhászkutya, a közép-ázsiai juhászkutya és a kangál. Ezek a fajták képesek emberi irányítás nélkül is védeni a nyájat, ami megoldást kínált a pásztorhiány problémájára.

Azonban ezek az önálló kutyák a turisták rémálmává váltak. „Ezek a kutyák idejük nagy részét emberi felügyelet nélkül töltik, és erős falkaösztönük miatt gyakran támadólag lépnek fel idegenekkel szemben” – magyarázta Rancz.

fotó: Márk Boglárka – Maszol.ro

Mit tegyenek a turisták?

Rancz Előd praktikus tanácsokat is adott a turistáknak. Ha nyájat látnak, ne közelítsenek hozzá, inkább várják meg, amíg elhalad. Érdemes szervezett túrákon részt venni, mert a vezetők egyeztetnek a pásztorokkal, akik ilyenkor megkötik a kutyákat.

„Mindig vigyünk magunkkal néhány szelet kenyeret. A legvadabb kutya is lecsillapodik, ha kenyeret kap. Az erőszakos védekezés, például botokkal és kövekkel való dobálás, csak ront a helyzeten” – tanácsolta.

A pásztorkutyák jövője

A hagyományos pásztorkodás és a modern kihívások között nehéz egyensúlyt találni. Rancz Előd szerint Székelyföld egyedülálló helyzetben van, ahol a pásztorkutyák még mindig ösztöneik alapján dolgozhatnak, hiszen a vadállatokkal való találkozások megőrizték természetes képességeiket.

„A pásztorkutyák és az emberek közötti harmónia megőrzése kulcsfontosságú. A turistáknak és a helyi gazdáknak is együtt kell működniük, hogy elkerüljék a konfliktusokat, és megőrizzék ezt az értékes hagyományt” – zárta gondolatait Rancz Előd.

Ez az előadás rávilágított arra, hogy a pásztorkutyák nemcsak a nyájak őrzői, hanem a székely hagyományok és a természetközeli életmód megtestesítői is. Megfelelő odafigyeléssel és tisztelettel ez az értékes kultúra a jövő generációi számára is fennmaradhat.

Maszol nyomán Magyar Állatvédelem

CSOK

KAPCSOLÓDÓ

Kétszázötven állat pusztult el a tűzben

magyarallatvedo

A férfi meglepve látta, hogy két elárvult medvebocs várja őt a ház előtt – VIDEÓVAL

magyarallatvedo

Jelnyelvet tanult a siket pásztorkutya, hogy újra terelhesse a nyájat – VIDEÓVAL

magyarallatvedo