Visszaköveteli békéscsabai gazdája azt a francia bulldogot, akit 8 hónapja éheztetett és elhanyagolt, majd kóborlása során betegen az állatvédők gondozásába került. Az Ügyészség szerint a „gazdát” illeti Olaf kutyus. Az állatkínzás nem állatkínzás?
Az állatvédők ellenzik a döntést, és mindent megtesznek azért, hogy a kutya ne kerüljön vissza az eredeti gazdájához. Az ügy azonban nem csupán jogi szempontból, hanem az érzelmek és az állatjólét szemszögéből is nagy vitákat váltott ki.
Olaf, a 8 éves francia bulldog tavaly november végén került az állatvédők figyelmébe, amikor Békéscsaba utcáin kóborolt – írja a Metropol. A szegény állat lesoványodva, súlyos fül- és egyéb fertőzésekkel küszködött, amikor helyi lakosok rátaláltak és kérték az ajkai Vahur Állatvédő Egyesület segítségét. Az állatvédők azonnal intézkedtek, és egy nap alatt elszállították Olafot. Az állat állapota azonnali orvosi beavatkozást igényelt, és a kutya két műtéten is átesett. Jobb fülét amputálták, míg bal füléből el kellett távolítani a hallójáratot. Sajnos, az elhanyagoltság miatt Olaf teljesen megsüketült, és maradandó egészségkárosodást szenvedett.
Az állatvédők befogadták az eltévedt kutyust, és többször is posztoltak róla a közösségi médiában, hogy hiányzik-e valakinek a kutya. Csak fél évvel később jelentkezett Olaf gazdája, aki követelte a kutyája visszaadását. Az állatvédők azonban megtagadták a kérelmet, és ezen a ponton kezdődött a jogi harc az éheztetett kutyus sorsa körül.
A kutya tulajdonosa feljelentette az állatvédőket a rendőrségen, azt állítva, hogy semmilyen műtétre nem volt szükség Olaf esetében. Az igazságügyi orvosszakértő azonban az állatvédőknek adott igazat, így a kutya az egyesület gondozásában maradt. Az ügyészség azonban úgy döntött, felfüggeszti az ügyet, és vissza kell adni a kutyát gazdájának.
Az állatvédők és az állatbarát közösség döbbenettel fogadta ezt a döntést. Hiszen Olaf esetében dokumentáltan különös szenvedést okozott az állatnak az elhanyagolás és az éheztetés. Ráadásul a kutya maradandó károsodást szenvedett el, amelynek kezelési költségei meghaladják az 500 ezer forintot. Az ügyészség ugyan kötelezte a gazdát, hogy 100 ezer forintot térítsen meg az állatvédőknek, de ez korántsem fedi le a teljes költséget.
Az állatvédők nem adták fel
Panaszt tettek a döntés miatt. Egy civil szervezet segítségével levélben fordultak a békéscsabai jegyzőhöz, hogy tiltsák el az állattartástól Olaf gazdáját.
Az eset továbbra is sok érzést és véleményt kavar a közösségi médiában és az állatbarátok körében. Az emberek felfoghatatlannak tartják, hogy egy állatot a történtek után vissza kell adni annak a személynek, aki elhanyagolta. Az állatvédők és az állatszerető emberek azon vannak, hogy Olafnak egy olyan otthont találjanak, ahol törődnek vele, szeretik és nem éri többé bántalmazás vagy elhanyagolás.
Az ügy az állatvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet és rámutat arra, hogy további erősítésre és szigorításra van szükség az állatkínzások és elhanyagolások megelőzése érdekében. Az állatok szenvedése és jóléte nem lehet politikai vagy bürokratikus döntés kérdése, hanem mindenki felelőssége és feladata.
Az állatbarát közösség továbbra is küzdeni fog azért, hogy Olaf és hasonló sorsú társai a jövőben végre igazságos és emberséges bánásmódban részesüljenek.