Ovádi Péter arra hívja fel a figyelmet, hogy bár a szilveszteri ünneplések hangos „robbanások” kíséretében zajlanak, fontos szem előtt tartani az állatok védelmét is. A tűzijátékok és petárdák okozta hangzavar és fényeffektusok jelentős stresszt és szorongást okozhatnak a háziállatoknak és a vadon élő állatoknak egyaránt.
Ezt tehetjük állataink biztonsága érdekében az év utolsó napján
„Az állatok védelme és biztonsága kiemelten fontos, különösen a zajos ünnepi időszakokban. Ha kedvencében még nincs mikrochip, mielőbb vigye el állatorvoshoz a beültetésre” – hangsúlyozza a kormánybiztos.
Ovádi Péter azt javasolja, amennyiben társállatunk már rendelkezik mikrochippel, ellenőrizze annak működőképességét és a www.petvetdata.hu oldalon történt regisztrációt. Szükség esetén érdemes állatorvos segítségét kérni az adatok aktualizálásához.
Nyugodt menedék, biztonságos környezet
„Ezen felül, helyezzen a kutya és macska nyakörvére egy bilétát az elérhetőségeivel a gyors azonosítás érdekében” – mondja az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos. A politikus kiemeli: gondoskodni szükséges arról, hogy otthonunk biztonságos legyen az állat számára
Zárjuk be az ajtókat és ablakokat, és alakítsunk ki egy nyugodt menedéket.
„Soha ne hagyja félős állatát egyedül, és ha kertben tartja, biztosítson számára zárt búvóhelyet. Sétáltassa őt a nap csendesebb időszakaiban, lehetőleg a reggeli és délelőtti órákban, mindig pórázon. Használjon játékokat vagy más módszereket a figyelem elterelésére, hogy csökkentse a stresszt és megnyugtassa kedvencét a hangzavar idején” – teszi hozzá Ovádi Péter.
Tilos a petárdázás
Ezen túlmenően a kormánybiztos nyomatékosította, hogy hazánkban a petárdázás egyébként is jogszabályellenes tevékenység, már a birtoklása is szabálysértésnek minősül. Azon túl, hogy jogszabálysértést követ el, aki petárdázik, nagymértékben veszélyezteti mind az emberek, mind az állatok testi épségét, egészségét.
További jogszabályi előírás, hogy az állatban félelmet keltő, erős fény- vagy hanghatással járó tevékenységek időtartama alatt az állat tartójának gondoskodnia kell az állat félelmében történő elszökésének megakadályozásáról és törekednie kell az állat megnyugtatására.
A MOL-kutakon ellenőrizhetjük a kóbor állatok chipjét
Ovádi Péter arra hívja fel a figyelmet, hogy a MOL töltőállomásain mikrochip leolvasók állnak rendelkezésre, így ha elkóborolt állatot talál, ezek az eszközök segíthetnek az állat azonosításában és a gazdával való kapcsolatfelvételben.
„Szilveszterkor tehát gondoljon az állatokra is, és kerülje a hangos, fényes pirotechnikai eszközök használatát. Együttműködésével nemcsak a jogszabályokat tartja tiszteletben, hanem az állatok jóllétét is szem előtt tartja. Így hozzájárulhat egy nyugodtabb és biztonságosabb ünnepi atmoszférához mindannyiunk számára” – fűzi hozzá a kormánybiztos.
Magyar Állatvédelem