A HelloFresh élelmiszergyártó cég közölte, hogy nem árul többé Thaiföldről származó kókusztejet, miután egy állatvédő csoport azzal vádolta az ottani kókuszfarmokat, hogy majmok munkáját alkalmazzák – írja a The Guardian.
A vállalat megerősítette az Axiosnak, hogy nem tolerálja „az állatokkal való visszaélés semmilyen formáját az ellátási láncunkban”, és „óvatosságból” nem rendel Thaiföldről kókusztejet.
Az elmúlt években több vállalat is leállította egyes thaiföldi kókuszdiótermékek értékesítését, miután a Peta kampányt indított, és közölte, hogy thaiföldi kókuszfarmokat vizsgált, és láncra vert majmokat talált, amelyeket arra kényszerítettek, hogy hosszú órákon át fára másszanak és kókuszdiót szedjenek.
A thaiföldi kormány visszautasította a Peta állításait a széles körű visszaélésekről, mondván, hogy a majmok kókuszdiószüreteléshez való hagyományos alkalmazása szinte egyáltalán nem létezik az iparban, amely a méretéből adódóan inkább az emberi munkaerőre és a gépekre támaszkodik.
2021-ben Thaiföld 236 323 tonna kókusztejet exportált, 12 800 millió baht értékben, a mezőgazdasági minisztérium adatai szerint. Az állatkínzással kapcsolatos aggodalmak eloszlatása érdekében elkezdett tanúsítványokat kiadni a gazdaságoknak, amelyek igazolják, hogy azok majommentesek.
Vincent Nijman, antropológus professzor és az Oxford Brookes Egyetem Oxford Wildlife Trade Research Group vezetője, aki a kókuszdió-gyűjtő makákók jólétét kutatta Thaiföldön, elmondta, hogy a gyakorlat nagyrészt Thaiföld legdélebbi részére korlátozódik, és az északi és déli disznófarkú makákókat érinti. Az előbbi a Nemzetközi Természetvédelmi Unió vörös listáján a veszélyeztetett, míg az utóbbi a veszélyeztetett fajok közé tartozik.
Egy nemrégiben készült tanulmány, amelynek társszerzője Nijman volt, megállapította, hogy a kókuszdió-begyűjtés céljából tartott disznófarkú makákók szükségletei – mint például a szabad és korlátlan mozgás – nagyrészt nem teljesülnek ilyen körülmények között.
Valószínűleg arról van szó, hogy az ilyen majmok a helyi fogyasztást szolgáló kis farmokon élnek, nem pedig olyan gazdaságokban, amelyek exportra termelnek kókuszdiót – mondta.
„A makákók által potenciálisan szedhető teljes mennyiség kicsi, minden bizonnyal a szedett kókuszdió összmennyiségéhez képest” – mondta Nijman. „A kókuszdió és a kókuszdiótermékek túlnyomó többsége nem olyan gazdaságokból származik, ahol disznófarkú makákókat foglalkoztatnak.”
A kókuszdiót szedő makákók számát illetően a becslések eltérőek, egyesek szerint akár 3000 disznófarkú makákó is részt vesz a munkában – mondta Nijman. „Tekintettel arra, hogy nem lehet túl fiatal állatokat használni, és amint különösen a hímek kifejlődnek, nehezebb lesz velük dolgozni, csak néhány év van, amely alatt a makákókat munkára lehet fogni” – mondta, hozzátéve, hogy a fluktuáció miatt a becslések szerint évente néhány százra tehető azoknak a disznófarkú makákóknak a száma, amelyeket a vadonból kell kihozni.
A thaiföldi kókuszdió fő exportpiaca Kína – tette hozzá.
A HelloFresh azon döntésére reagálva, hogy leállítja a thaiföldi beszerzést, a Peta vezető alelnöke, Jason Baker elmondta: „A HelloFresh döntése segít megvédeni a majmokat attól, hogy a kókuszdió-kereskedelemben elrabolják, láncra verjék és megkorbácsolják őket. A HelloFresh segít a Petának, hogy a thaiföldi kókuszipar és a thaiföldi kormány elálljon a majmok felhasználásától és bántalmazásától.”
(Forrás: The Guardian, Fotó: Tumblr)
Magyar Állatvédelem