Bár a macskáknál a vemhesség utolsó stádiuma április közepére-végére esik, a kutyáknál pedig már nem csupán ősszel és tavasszal születnek utódok, még most sem késő felhívni az állattartók figyelmét az ivartalanítás fontosságára – írja az Érdi Újságban Ádám Katalin.
„Az ivartalanítás nagyon sok előnnyel jár: segítségével megelőzhető az is, hogy az állat elcsavarogjon, és több betegség is kivédhető. Az ivartalanítás ma már hozzátartozik a felelős állattartáshoz. Ezt egyre többen ismerik fel, és a támogatott, kedvezményes programjaink mindig nagyon népszerűek, és nemcsak a kutyás gazdiknál, hanem a cicásoknál is. Ilyenkor a macskák ivartalanítási költségének nem csupán felét, hanem inkább háromnegyedét átvállaljuk, ezért nagyon sokan élnek a lehetőséggel, és túljelentkezéssel is számolnunk kell. Ami a kutyákat illeti, 17 éve működtetjük a telepet, azóta szorgalmazzuk és a hozzánk kerülő ebeken el is végeztetjük az ivartalanítást. Ennek most érik be a gyümölcse: a városban jóval kisebb a felesleges szaporulat, mint másfél évtizede volt. Persze, mint ahogy arra fentebb utaltam, az emberek hozzáállása is megváltozott” – jegyezte meg Andi.
Tíz-tizenöt évvel ezelőtt akár negyven-ötven kölyökkutyájuk is volt a menhelyen, most csupán ennek tizede. A macskaszaporulat még mindig nagy probléma, Érden legalábbis nagyobb, mint a kutyáké, még akkor is, ha az ivartalanítási akciókban több cicát hoznak, mint kutyát. „A gond ott kezdődik, hogy a macskákat nem kell chipeltetni, és nagyon nehéz őket a kerten belül tartani” – mutatott rá Andi. Persze, a kutyáját sem chipelteti mindenki, pedig ezt törvény írja elő. A kiskutyákat, mielőtt elajándékozzák, illetve eladják őket, kötelező lenne chipeltetni, de legkésőbb négy hónapos korában minden ebnek meg kellene kapnia az azonosítót. Ha ez így volna, nem kerülne a menhelyre annyi kutya, hiszen az állatvédők, illetve a menhely munkatársai a leolvasójuk segítségével könnyen be tudják azonosítani a gazdát, és haza tudják segíteni az elcsatangolt kutyust. A menhelyre azok a kutyák kerülnek, amelyekben nincs chip, vagy az adatok elavultak, a gazda nem beazonosítható vagy elérhető.
„Persze, előfordul, hogy a tulajdonos jelentkezik nálunk, és a kutya így is hazajut. Mi már chipelve adjuk vissza a gazdinak” – mondta Andi. Ami sajnálatos, hogy nyár óta jelentősen visszaesett a menhelyen az örökbefogadási kedv. Nem csak a Covid okolható ezért – az élelmiszerárak drágulása és a megnövekedett állatorvosi költségek is belejátszanak. Kutyát örökbe fogadni nagy felelősség, aki erre vállalkozik, nem árt, ha minden aspektust megvizsgál, mielőtt dönt, és bizony az anyagiak is nyomnak a latban.
Fotó illusztráció, stock.adobe.com