Image default

Bámulatos világrekord: tízfiókás szalakóta-fészekre bukkantak Lajosmizsén

VILÁGREKORD! A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Budapesti Helyi Csoportjának munkatársai rekordot jelentő tízfiókás szalakóta-fészekaljra bukkantak Lajosmizsén. Az odúban talált fiókák kirepülése után lehetőség nyílik az azonosításukra és további megfigyelésükre.

Az egyesület a közösségi oldalán számolt be a szenzációról. Az ország egyik fokozottan védett madarának számító szalakóták rendszerint 3-5, néha 6 tojásos fészekaljakat raknak. Korábban már előfordult, hogy 9 fiókás fészket találtak a területen és más helyeken is, de a tízfiókás fészekalj példa nélküli a magyar ornitológia történetében. Egy ilyen méretű fészekben valószínűleg több tojó rakta le a tojásokat. Ezt jelenti, hogy több szülő is gondoskodhat a fiókák etetéséről.

A szalakóta állománya Magyarországon az 1980-as években súlyosan visszaesett, mindössze 300-400 pár maradt csak. Az MME azonban elkötelezte magát a faj védelme mellett, és különböző kezdeményezésekkel, köztük nagyméretű mesterséges odúk kihelyezésével és EU-pályázatokkal, hozzájárult a szalakóta-állomány növekedéséhez. Jelenleg Magyarországon a szalakóta állomány a legnagyobb az Európai Unióban és folyamatosan bővül.

A szalakóta, mint pusztai faj, jól alkalmazkodik az aszályos évekhez, hiszen táplálékforrását, a rovarokat, különösen a sáskákat, könnyen megtalálja ilyenkor is. Az állomány emelkedése 2021-2022-ben is tapasztalható volt, ami azt mutatja, hogy a faj sikeresen alkalmazkodik a környezeti változásokhoz.

Kemény út a világrekord születéséig

Az MME és a természetvédelem iránt elkötelezett szakemberek munkája az ilyen jellegű rekordok mögött áll, és a továbbiakban is fontos feladatuk marad a természeti kincseink megőrzése és védelme. Az országban talált tízfiókás szalakóta-fészekalj az állatvédelmi és természetvédelmi szakemberek számára is kiemelkedő eredmény. Reményt ad arra, hogy a faj továbbra is növekvő állománnyal büszkélkedhet hazánkban.

Fotó: Ozogány Kata

KAPCSOLÓDÓ

Könyv született az ország első számú madárvédő egyesületének ötven évéről

Eszti_mav

Öt fiókát nevel az ország legidősebb fészkelő gólyája!

Erik

A Magyar Madártani Egyesület kutyás egysége világhírre tör

magyarallatvedo