Image default

Beköltöztek a városba Gyulán az erdei fülesbaglyok

Beköltöztek a városba Gyulán az erdei fülesbaglyok! A gyulaiak többsége már várja a hasznos madaraink érkezését!

A Gyula Tv számolt be róla, hogy megérkeztek az erdei fülesbagolyok a városba. Az ritka látvány, hogy nappal repülni látunk egy-egy erdei fülesbagolyot, ebben az időszakban inkább a Csónakázó-tó melletti fenyőféléken húzódnak meg ezek a madarak – írják.

Ahhoz azonban már hozzászokott a gyulaiak többsége, hogy a baglyok időről-időre beköltöznek a városba. Igyekeznek rejtőzködni, és láthatóan keresik a sűrűbb fákat. A figyelmesebb szemlélők azonban egy séta során felfedezhetik a szárnyasokat – említették meg.

Boldog Gusztáv kiemelte, az erdei fülesbaglyok szeretik a telet a városban átvészelni, ennek pedig több oka van. Az egyik az, hogy sok az idős fa, ahol jól el lehet rejtőzni. A másik a táplálék, illetve az a sajátos mikroklíma, amely itt jellemző. Boldog Gusztáv kiemelte, többek között a bagolyköpet az egyik dolog, ami miatt az emberek közül többen nem kedvelik ezeket a madarakat. Szerinte azonban erre, az időnként jelentkező ellenszenvre a baglyok nem szolgáltak rá, mert nem terjesztenek betegséget.

A baglyok távozása a városokból a költési időszak előttre, vagyis nagyjából februárra tehető.

Az erdei fülesbagoly

Az erdei fülesbagoly (Asio otus) a hazai erdők állandó lakója. Egy viszonylag nagy bagolyfaj, testhossza elérheti a 40 centimétert, szárnyfesztávolsága pedig akár az 1 métert is meghaladhatja.

Az erdei fülesbagoly meglehetősen könnyen felismerhető, hiszen a nevében is utalva van, azonban nem csak a fülével különbözik más bagolyfajoktól. Barnás-szürke színezete és dús pihéi is segítenek abban, hogy könnyen azonosítható legyen. Fülei a fején kívül állnak, így könnyen meg tudja állítani a füleit, hogy jobban hallhassa az elérhető hangokat.

Az erdei fülesbagoly éjszakai ragadozó, akik főként kisebb rágcsálókkal táplálkoznak, mint például egerek, pockok vagy patkányok. A bagolyfajt leginkább az erdőkben, parkokban és kertekben lehet megfigyelni, általában magányosan vadászik.

A fülesbaglyok általában az év minden szakában itt maradnak, és nem vonulnak el, mint sok más madárfaj. A baglyok életkora általában 3-5 év, de a megfelelő körülmények között 10 évig is élhetnek.

Az erdei fülesbagoly jellemzői közé tartozik a hallóképessége, ami kiemelkedően jó a baglyok között. A fülesbagolyként is ismert faj képes a legsilányabb zajokat is meghallani, ami segít neki megtalálni a zsákmányát akár az éjszaka sötétjében is. Az erdei fülesbagoly a természetben igen hasznos állat, hiszen szerepe révén hozzájárul a rágcsálók számának csökkentéséhez, ezzel segítve az erdők és más élőhelyek ökológiai egyensúlyát – jellemzi a Madárinfo.

(Forrás: Gyula Tv)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Csaknem tizenkétezer erdei fülesbagoly telelt Magyarországon

magyarallatvedo

Légpuskával lövöldöztek macskákra, kutyákra Gyulán

magyarallatvedo

Beköszöntött a tél, beköltöztek az erdei fülesbaglyok a településekre

magyarallatvedo