Image default

Írtó cukin cseperednek a szegedi vadmacska babák!

Írtó cukin cseperednek a szegedi vadmacska babák!

Nemrég születtek vadmacska kölykök a Szegedi Vadasparkban. A park most egy aranyos fotón mutatta meg közösségi oldalán, hogy milyen édesek lettek az apróságok. Egyszerűen imádnivalóak!

Idén a házi cirmos közeli rokonát, a vadmacskát választották 2024-ben az év emlősének.

Az európai vadmacska küllemében nagyon hasonlít a házi macskához, de életmódjában, viselkedésében vérbeli vadállat – olvasható a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. MTI-hez eljutatott tájékoztatójában.

A vadmacska szokásairól

A Skóciától Dél-Európáig, keletre a Kaukázus hegyvonulatáig megtalálható ragadozó a nappalokat sűrű erdők, bozótosok mélyén, sziklaüregekben, fák odvában meghúzódva tölti. Az éjszaka leple alatt a nyíltabb terepen, erdei tisztásokon vadászik. Tápláléka csaknem kizárólag frissen elejtett állatokból áll: rágcsálókat, madarakat, de akár üregi nyúl méretű zsákmányt is ejthet.

Táplálékösszetétele elsősorban a kínálat függvénye. Mezei pockokban bővelkedő években több vadmacska is kizárólag ezeket a mezőgazdasági károkat okozó kisemlősöket fogyasztja.

Fotó: Miklós Marianna BfNPI

Veszélyben van a fennmaradásuk

A tájékoztató szerint a genetikai vizsgálatok elérhetőségének egyszerűsödésével a jövőben fog kirajzolódni a vadmacskaállományok valódi természetvédelmi helyzete. De már most is látható, hogy vannak olyan területek, ahol a hibridizáció, azaz a házimacskákkal való keveredés mértéke jelentősen nőtt.

EZ VESZÉLYEZTETI AZ ÁLLOMÁNY HOSSZÚ TÁVÚ FENNMARADÁSÁT.

A felelős házi macskatartás, a házi kedvencek következetes ivartalanítása és portán belül tartása jelentősen segítheti a faj megmaradását – hívják fel a figyelmet a közleményben.

A Vadonleső Programról

Felidézték, a Vadonleső Program Magyarország egyik első, úgynevezett közösségi adatgyűjtő programja. Ennek keretében, önkéntesek bevonásával, tizennyolc védett növény- és állatfaj elterjedési és veszélyeztetettségi adatainak gyűjtését végzik 2009 óta.

A PROGRAM GONDOZÁSÁBAN, AZ ÉV EMLŐSE KEZDEMÉNYEZÉS KERETÉBEN MÁR A TIZENEGY FAJT VIZSGÁLTAK.

Ennek apropóján egész éves eseménysorozattal hívják fel a figyelmet a kiválasztott védett vagy fokozottan védett emlősfaj és élőhelye fontosságára, jellemzőire.

(Forrás: Szegedi Vadaspark/Herman Ottó Intézet)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Kéktorkú arák keltek ki a Szegedi Vadasparkban

magyarallatvedo

Párduc love-story: Elbűvölő lányok érkeztek a szegedi párducfiúkhoz

Erik

Vadmacskát fogott a kameracsapda a Börzsönyben – VIDEÓ

Marci