Image default

Durvul a helyzet: Amerika is beszáll a kínai-japán „halász-háborúba”

Durvul a helyzet: Amerika is beszáll a kínai-japán „halász-háborúba”. A halászati-gazdasági konfliktus azért robbant ki, mert Japán a fukusimai atomerőmű tisztított hűtővizét a tengerbe engedi. 

A Világgazdaság szúrta ki, hogy az Egyesült Államok elkezdte felvásárolni a japán tengeri termékeket a támaszpontjaikon állomásozó katonáik számára. Emellett helyi termelőkkel is tárgyalnak, hogy a jövőben egyenesen az országba szállíthassanak. Washington ugyanis ezzel próbálja meg ellensúlyozni az ázsiai halászokkal szembeni kínai tilalmat – írta a Reuters.

Kína, amely korábban a japán halászati termékek legnagyobb vásárlója volt, szinte azonnal kereskedelmi korlátozásokat vezetett be az ország ellen. Tette ezt, miután

Japán nemrég elkezdte a fukusimai atomerőmű hűtővizének a tengerbe engedését

A kínai bojkott figyelmen kívül hagyta, hogy több független nemzetközi szervezet is biztonságosnak ítélte a japán lépést.

Az Egyesült Államok azonban a legfontosabb csendes-óceáni szövetségesének segítségére sietett, és kivételes alkalommal a hadseregét békés célokra vetette be: a kínai fogyasztók leváltására és a japán tengeri termékek elfogyasztására.

Ez egy hosszú távú szerződés lesz a hadsereg és a japán halászok között. Megakadályozzuk, hogy Peking tönkretegye a helyi halászatot, amely régóta gondot okoz Kína illegális flottáinak” – jelentette be Rahm Emanuel, az Egyesült Államok japán nagykövete. A negykövet szerint a lépés tovább erősíti az együttműködést az országaik között, és tovább csökkenti Kínai piaci befolyását.

Nemcsak a haditengerészetnek, hanem a lakosságnak is vásárolna Amerika

Az első vásárlás egy tonna fésűkagylót tartalmaz. De ez csak egy aprócska töredéke annak a több mint százezer tonnának, amelyet Japán tavaly Kínába exportált – írja a Halazin. Emanuel nagykövet elmondta, hogy a vásárlások – amelyek a hajók fedélzetén lévő éttermeket és a katonai bázisokon lévő üzleteket fogják ellátni – idővel mindenféle tenger gyümölcseire kiterjednek majd.

Washington jelenleg is tárgyalásokat folytat arról, hogy a termelők hamarosan az Egyesült Államokba is szállítsanak halat, teljesen leváltva a kínai importot.

Eszkalálódik a kínai-amerikai gazdasági háború

A Peking által bevezetett haltilalmat több nyugati ország is kemény kritikával illette, mivel a 2011-es katasztrófa óta több független szervezet is kijelentette, hogy a radioaktív hűtővíz kieresztése nem fogja károsítani a tengeri élővilágot.

Ez nem több, mint egy újabb lépés a kínai–amerikai gazdasági háborúban, Peking pedig egyenesen az egyik szövetségesünkre támadt. De ezzel egyedül a saját lakosságát fogja megkárosítani, amely egy újabb piactól lett elzárva, míg mi hajlandók vagyunk vásárolni a japán halászoktól

– mondta Emanuel, aki korábban Barack Obama amerikai elnök kabinetfőnöke volt a Fehér Házban, és az utóbbi időben egyre keményebb kritikákkal illette a kínai kormányt.

Szerinte az ország súlyos gazdasági problémákkal néz szembe, és a Peking által bevezetett tilalom újabb jele annak, hogy ezt elsősorban az inkompetens, agresszív vezetés okozza – közölték.

(Forrás: Világgazdaság/Reuters, Halazin Fotó: Roslan Rahman/Asahi)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Anyja kutyájának meggyilkolásával és rituális elégetésével vádolnak egy nőt

Viki

Elszabadult teve ölt meg két embert Amerikában

Marci

Pokol nevű amerikai város polgármestere lesz ez a cica

magyarallatvedo