Igazi sikertörténetet osztott meg közösségi oldalán a Bükki Nemzeti Park. A sztori középpontjában egy csodálatos egerészölyv áll, aki bár legyengült állapotban került gondozói keze közé, a szakszerű ellátásnak hála visszakapta a szabadságát.
A természetvédelem egyik legnagyobb dilemmája a sérült, legyengült és emberek által fellelt állatok gondozásának, gyógyításának kérdésköre. „Érdemes-e velük egyáltalán foglalkozni?” – teszik fel gyakran a kérdést. Az oka pedig ennek az, hogy a legtöbb esetben ezek az állatok már nem megmenthetőek, a természetes életterükbe sikeresen nem lehet őket visszajuttatni.
Ragadozómadárból prédává válhatnak
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársai szerint ahhoz, hogy a vadonban ezek az állatok sikeresen tudjanak zsákmányolni, szaporodni, elrejtőzni,
tökéletesen kell működniük.
„Az esetek nagy részében sajnos az ilyen, korábban sérült, beteg, legyengült állatok lesznek a ragadozók első áldozatai és táplálékszűke esetén is ők lesznek akik nem jutnak elég élelemforráshoz” – mutatnak rá, kiemelve, mindig akadnak pozitív esetek. Ha szerencsés a csillagok állása, megmenthető egyedek kerülnek kézre és a természetbe történő sikeres visszailleszkedésük jó eséllyel megtörténhet.
Jó kezekbe került az egerészölyv
Nemrégiben pont egy ilyen esettel volt dolguk a Bükki Nemzeti Park munkatársainak. A Nógrádi Tájegység szeptember elsején kapott bejelentést Szabó Krisztián kotyházapusztai gazdálkodótól, hogy
egy legyengült, már röpképtelen egerészölyvet talált a tanyájára bevezető földúton.
Pár napig saját maga etette, majd a madár a Baglyaskő-vár Természetvédelmi Látogatóközpontba került Salgótarjánba, ahol a nemzeti park szakértőinek hála új erőre kapott.
A madár pár nappal ezelőtt visszakapta szabadságát is. Reggel még két egeret Baglyaskőn elfogyasztott, majd kivitték és elengedték ott, ahol megtalálták. A szabadság első másodpercében felrepült a közeli patak fűzfáinak egyikére, körbenézett, majd egy rövid tollászkodás után továbbállt.
Magyar Állatvédelem, fotók: Bükki Nemzeti Park