Image default

Egészen Guatemaláig repült Gerzson, a nyíregyházi törpeviziló, hogy családot alapítson

Egészen Guatemaláig repült Gerzson, a nyíregyházi törpeviziló, hogy családot alapítson. A törpevíziló  a kipusztulás szélén lévő, igen ritka vastagbőrű, mindössze kétezer egyed él belőle Nyugat-Afrika trópusi esőerdeiben.

A Nyíregyházi Állatpark nagy hangsúlyt fektet a veszélyeztetett fajok tenyésztésére és a fajmegőrzésre – írja az intézmény. Ezért is volt öröm, hogy 2022-ben az állatpark törpevíziló nősténye egészséges hím utódot hozott a világra. Broutille az anyaállat gondoskodón nevelte Gerzson napján született borját.

De mindenkinél eljön az idő amikor kirepülnek a fiatalok a családból és ez így van a törpevízilovaknál is.

– írták.

Gerzson ivarérett lett, ezért az Európai Fajmegőrzési Program párt keresett számára. Mivel ennél a fajnál jóval több nőivarú egyed jön a napvilágra, Gerzsonért sorban álltak a hölgyek. Végül a faj koordinátora Guatemalába, az Auróra Zoo-ba javasolta a szállítását. Korábban a testvérei jóval közelebbi, európai állatkertekbe kerültek.

Gerzson szállításának megtervezése és szervezése több hónapig tartott, hiszen a lehető leggyorsabban és legkomfortosabban szerették volna eljuttatni új otthonába. Végül Gerzsont Madridig gépjárművel szállították majd onnan repülővel folytatta útját. A közép-amerikai kollégák már hírt adtak a szerencsés megérkezéséről, s a jelek szerint azonnal komfortosan érezte magát új helyén.
Hamarosan menyasszonyával is megismerkedik majd.
Mivel a törpevízilovak a nílusiakkal ellentétben magányos életmódot folytatnak, így a párjával is csak a párzáskor fog találkozni. Egyébként nem lehet össze engedni őket, mert a nőstény vehemensen védelmezi a területét, és elverné a hímet. Remélik, hogy úgy mint a nálunk élő tenyészpár Broutille és Hamlet, (akiknek már 4 ízben született utódjuk) ő is sikeres legyen a gyermekáldásban.
A törpevíziló (Choeropsis liberiensis) a kipusztulás szélén lévő, igen ritka vastagbőrű, az ötször nagyobb, 1,5 tonna súlyú nílusi rokonával ellentétben már csak nagyon kis területen őshonos. Mindössze kétezer egyed él belőle Nyugat-Afrika trópusi esőerdeiben, állományát leginkább az erdőpusztítások, az élőhelyek csökkenése és a orvvadászat veszélyezteti. Éppen ezért fontos, hogy zárt tartási körülmények között, koordinált tenyészprogram keretében szaporodjanak.

(Forrás: Nyíregyháza Zoo)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Szinte rá sem lehet ismerni a nyíregyházi pumakölykökre, akkorát nőttek!

Erik

Megnyílt a Jégvilág Interaktív Állatbemutató a Nyíregyházi Állatparkban!

Erik

A világ legnagyobb barna medve fajához tartozó Kodiak-medve érkezett Nyíregyházára!

Erik