A People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) amerikai szervezet sürgette Joe Biden elnököt, hogy segítsen evakuálni a több tucat, amerikai jelenléthez kötődő kutyát Afganisztánból. A Biden-kormányzat által magára hagyott kutyák között akár 60 bombakereső kutya és hasonló számú kiképzett eb is lehet, akik jelenleg egy repülőtéren tartózkodnak, kennelekbe zárva – írja a Breitbart.
Korábban a Kabul Small Animal Rescue alapítója, az amerikai Charlotte Maxwell-Jones úgy döntött, hogy az országban marad, mivel nem sikerült kimenekíteni a gondjára bízott kutyákat. A Nemzetközi Állatkínzás Elleni Társaság (ISPCA) szerint az amerikai hölgy végül kénytelen volt egy kiskutyával a hóna alatt elhagyni a repülőteret, miközben a végső katonai kivonulások zajlottak.
„Végül a kutyákat és gondozóikat kifejezetten NEM engedték felszállni a katonai repükőgépekre, és számos magán chartergépnek sem engedélyezték a repülőtérre való belépést” – áll az ISPCA sajtóközleményében.
„Charlotte-ot arról tájékoztatták, hogy a kutyák többségét augusztus 30-án ki kellett engedni a repülőtéren kívülre, mivel a repteret kiürítették – így az egykor mentett menhelyi kutyákból kóborló állatok lettek.”
A magukra hagyott állatok pontos száma még nem ismert. John Kirby, a Pentagon szóvívője kedden Twitteren keresztül kommentálta a történteket. Elmondása szerint az amerikai hadsereg nem hagyott hátra kutyákat a repülőtéren, az interneten keringő fotók egy kabuli állatmentő szervezet gondozásában lévő állatokról készültek. A szóvivő nem reagált arra, hogy információk szerint amerikai tisztviselők akadályozták meg, hogy magán chartergépek szállítsák el a kutyákat.
„Belső forrásokból a PETA úgy értesült, hogy az állítólagosan elhagyott állatok között lehet körülbelül 60 bombakereső kutya is, akik napokig ketrecekbe zárva szenvedtek a repülőtéren, és az amerikai külügyminisztérium megakadályozta a kijutásukat.”
A PETA Bidenen kívül konkrétan a Pentagon Központi Parancsnokságának (CENTCOM) vezetőjéhez, Kenneth F. McKenzie Jr. tábornokhoz – aki az afganisztáni műveleteket irányítja – és az amerikai külügyminisztérium megbízott helyettes államtitkárához, Dean Thompsonhoz fordult, hogy segítsen megmenteni az állatokat. A PETA azonnali intézkedést sürgetett, hogy az állatok és gondozóik biztonságosan elhagyhassák Afganisztánt.
„Nincs szükségünk egy újabb emlékműre, vagy múzeumra. Egy repülőútra van szükségunk!” – szólította fel az amerikai elnököt a PETA alelnöke.
A Biden-kormányzat nem igazán tisztázta a helyzetet, különösen azokat az állításokat, amelyek szerint az amerikai kormány megtiltotta a magán chartergépeknek, hogy elvigyék a kutyákat – nem csak azt, hogy megtagadta a kutyák evakuálását. Az egyik állatvédő szervezet, azzal vádolta az amerikai járványügyi központot, hogy ők állnak az egész mögött, mivel a jelenlegi irányelvek szerint nem lehetséges kutyát behozni Afganisztánból.
„Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjainak nemrég életbe lépett az a politikája, amely felfüggeszti az Afganisztánból és több mint 100 más államból a kutyák USA-ba történő szállítását. Ez egy újabb szörnyű akadály volt számunkra „ – panaszolta az SPCAI. „Sürgősségi felmentést kértünk, hogy Charlotte és a kutyák kijuthassanak a héten bérelt repülőnkkel, azonban a CDC ragaszkodása a behozatali politikájához veszélybe sodorta az állatokat és az embereket”.
Paul Farthing – aki már sikeresen elhagyta Kabult 200 állattal – azt nyilatkozta, hogy a tálibok egy kutyáját leszúrták, és attól félt, hogy az összes gondozásába vett állattal végeznek, ha nem viszi ki őket az országból.
magyarallatvedelem.hu