Image default

Elképesztő teljesítmény: Egészen Svédországig repült a dávodi kis nádirigó!

Elképesztő teljesítmény: Egészen Svédországig repült a dávodi kis nádirigó! Az apró énekesmadár több mint 1500 kilométeres utat tett meg!

Egészen hihetetlen állati teljesítményről számolt be a napokban a Dávodi Madárgyűrűző Állomás közösségi oldalán. Egy 2021 szeptemberében Dávodon megjelölt nádirigó idén június elején – a költési időben – Svédországban került elő.

Mint írják, a madarat Stockholmtól nyugatra, Örebro város melletti vizes élőhelyen ellenőrizték a svéd madarászok. A gyűrűzés és a visszafogás között mintegy 1500 kilométer a légvonalban mért távolság.

A Dávodi Madárgyűrűző Állomáson a természetvédők évente több száz védett madarat gyűrűznek meg. A jelölőgyűrűk segítségével a szakemberek pontosabb képet kaphatnak a vonuló madarak szokásairól, vándorlásáról. A nádirigó hosszútávú vonuló, a telet Afrikában tölti.

A nádirigó testhossza 19–20 centiméter, szárnyfesztávolsága 24–29 centiméter, testtömege pedig 24–40 gramm. Csőre erőteljes, szemsávja fehér, tollazatára a sárgásbarna szín a jellemző. Főleg rovarokkal, pókokkal, békák ebihalaival és bogyókkal táplálkozik. Nádszálak közé építi mély, csésze alakú fészkét. Fészekalja 4-5 foltos tojásból áll, melyeken 14-15 napig kotlik. A fiókák 11-12 nap múlva hagyják el a fészket. Magyarországon rendszeres fészkelő, áprilistól szeptemberig tartózkodik a nádasok környékén. A nádirigó szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján.

A faj védett, természetvédelmi értéke 25 000 forint.

Egy dávodi nádiposzáta Egyiptomig repült

De nemcsak a nádirigó képes ilyen elképesztő teljesítményre! Nemrégiben írtuk meg, hogy egészen Egyiptomig repült a dávodi kis nádiposzáta. Tavaly augusztus végén ugyanis egy Dávodon jelölt cserregő nádiposzátát Egyiptom déli részén fogtak vissza idén, még április elején.

A madarat Szudánhoz közel, Abu Simbel mellett ellenőrizték a Nasser-tó partján. A Nasser-tó valójában a Nílus egy visszaduzzasztott szakasza, amely mentén számos énekesmadár közlekedik a költőterülete és a telelőterülete között. A mostani visszafogás közel 2900 km távolságra van a Dávodi Madárgyűrűző Állomástól.

A cserregő nádiposzáta (Acrocephalus scirpaceus) Magyarország gyakori fészkelő madara, főleg a nagyobb kiterjedésű, sűrű nádasok lakója. Hosszú távú vonuló. A telet Afrikában tölti, a Szaharától délre lévő területeken.

(Forrás: Dávodi Madárgyűrűző Állomás, Fotó: Flickr / Szerző: Andrej Chudý / Licence: CC BY-NC-SA 2.0)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Több tízezer rénszarvas pusztul el közúti balesetben

Eszti_mav

Cigicsikkek szedésére tanítják az állatokat Svédországban – VIDEÓVAL

magyarallatvedo

Svédországban megtiltják a nyérctenyésztést

magyarallatvedo