Sajnos a legnagyobb erőfeszítések ellenére sem sikerült az áramütött rétisas életét megmenteni! A Sóstó Vadvédelmi Központban mindent megtettek, de ez is kevésnek bizonyult…
Mint megírtuk, 2024. március 12-én lakossági bejelentés érkezett egy sérült rétisasról a Duna-Dráva Nemzeti Park, Béda-Karapancsa részéhez tartozó Babarc környékéről. Erről adott tájékoztatást weboldalán a nemzeti park.
A hivatalos közlés szerint a nemzeti park Természetvédelmi Őrszolgálatának tagja, Gregorits János érkezett a helyszínre, aki megállapította, hogy az öreg rétisas szárnya sérült és ellátásra szorul. Azonnal be is vitte menhelyre, ahol megkezdték a madár alaposabb kivizsgálását.
Tegnapelőtt este pedig a Sóstó Vadvédelmi Központhoz került szegény ragadozómadár. Mint bejegyzésükben kiemelik „A Duna-Dráva Nemzeti Park munkatársa egy áramütést szenvedett fokozottan védett rétisast (Haliaeetus albicilla) hozott el hozzánk a Baranya vármegyei Babarcról.”
„Minden erőfeszítés ellenére sasunk reggelre elpusztult. A komoly baleset következtében lezuhant és eközben további komoly sérüléseket szenvedett el. Egyik lába már béna volt és teljesen legyengült mire sikerült befogni.
Az hatalmas ragadozó végül méltó körülmények között, fájdalmak nélkül aludt el.
Köszönjük szépen mindenki erőfeszítését!” – zárták szomorúan soraikat.
A rétisasról
Ahogyan azt a Magyar Állatvédelem korábban már megírta, a rétisasok meglehetősen nagy madarak. Testtömegük elérheti az öt kilogrammot, szárnyfesztávolságuk pedig a 2,4 métert. Általában egy, vagy két fiókát nevelnek fel. Fészküket különböző fafajokra, a törzs közelébe építik. Kedvelik az ártéri erdőket.
ÉRDEKESSÉG, HOGY NAGYTERMETŰ MADARUNK NEM TARTOZIK AZ IGAZI SASOK KÖZÉ.
Életmódja inkább a keselyűkéhez hasonlítható. Élő, eleven, egészséges prédát ritkán zsákmányol. A vizek közelségéhez is épp emiatt ragaszkodik, hiszen az elpusztult, vagy a víz felszínén vergődő, beteg halak biztos táplálékot nyújtanak számára.
A rétisas Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke egymillió forint.
Te is támogathatod a mentést
Ha Te is szeretnéd támogatni a Vadvédelmi Központ erőfeszítéseit, az alábbi módon teheted meg: