Nagyon sok állatvédő csoportban olvasni a panaszokat, hogy „gyengék a magyar állatvédelmi törvények, rosszak a törvényeink, semmi értelmük, szigorítani kellene” stb. Megpróbáltuk összegyűjteni, hogy a környező országokban miként rendeli büntetni az állatkínzást és az egyéb állatokkal kapcsolatos bűncselekményeket az adott ország büntető törvénykönyve.
Ausztria – állatkínzás – 2 év
Kezdjük a „fejlett Nyugat”-tal, Ausztriával. Az osztrák btk, azaz a Strafgesetzbuch (StGB) 222.§ elég szűken ír az állatkínzásról:
Eszerint bármely személy, aki durván bántalmazza vagy szükségtelenül fájdalmat okoz egy állatnak, elhagyja, bár a vadonban nem képes élni, vagy más állatra vadászik azzal a szándékkal, hogy az állatot kínozzák, két évet meg nem haladó szabadságvesztéssel büntetendő.
Szlovákia – állatkínzás – 1-5 év
Szlovákiában nemcsak az állatkínzást, de a zoofíliát is büntetik, ugyanis a Tt. 300/2005. törvény, azaz a Büntető Törvénykönyvben az „erkölcsi veszélyeztetés”-t is nevesítik:
Aki értékesítés, kölcsönzés vagy egyéb módon történő forgalomba hozatal, terjesztés vagy nyilvánosságra hozatal céljából (…) állattal létesített szexuális kapcsolatot vagy egyéb beteges szexuális praktikákat ábrázoló felvételt tartalmaz, két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Ha mindezt nagy nyilvánosság előtt követik el, az egytől öt évig terjedhet a büntetés. Amennyiben ezzel jelentős haszonra tesznek szert, például a készítők vagy terjesztők, akkor a büntetés három évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés.
Az állatkínzás tekintetében így rendelkezik a törvény, kiemelve a korábban bármilyen ügy miatt elítélteket.
Aki különös, az eltelt tizenkét hónap során elítélt vagy az eltelt huszonnégy hónap során büntetett visszaesőként állatkínzást követ el, vagy különösen kegyetlen módon és különös szenvedést okozva követ el állatkínzást, vagy kínzás által az állat pusztulását okozza, két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a fenti cselekményt több állat sérelmére vagy nagy nyilvánosság előtt vagy nyilvánosság számára hozzáférhető helyen, illetve külön törvényi védelem alá eső állat sérelmére, vagy súlyosabban minősülő módon követik el.
Szerbia – állatkínzás – 1 év, több állatnál 3 év; állatviadal – 3 hónaptól 3 évig
Most nézzük meg déli szomszédunkat, Szerbiát. Ott a Büntető Törvénykönyv már a környezetszennyezés körében is megemlíti, hogy amennyiben környezetszennyezés következtében az állat- vagy növényvilág elpusztul vagy nagyobb mértékben károsodik (…) az elkövető egy évtől nyolc évig terjedő börtönbüntetéssel és pénzbüntetéssel büntetendő.
Konkrétan olyan kategória, hogy állatkínzás nincs, viszont „Állat megölése és bántalmazása” van:
Aki a jogszabályok megsértésével állatot öl, megsebesít, kínoz, vagy más módon bántalmaz, pénzbüntetéssel vagy egy évig terjedő börtönbüntetéssel büntetendő. Ha a fenti bekezdés szerinti cselekmény következtében több állat leölésére, kínzására vagy megsebesítésére került sor, vagy ha a cselekmény fokozottan védett állatfajhoz tartozó állat ellen irányult, az elkövető pénzbüntetéssel vagy három évig terjedő börtönbüntetéssel büntetendő.
A szerb törvény külön említi az állatviadalt is: Aki nyereségvágyból szervez, pénzel vagy házigazdája azonos vagy különböző fajú állatok viadalának, vagy aki ilyen viadalok fogadását szervezi vagy azon részt vesz, három hónaptól három évig terjedő börtönbüntetéssel és pénzbüntetéssel büntetendő.
Románia – állatkínzás – 6 hónaptól 3 évig
Keleti szomszédunknál külön fogalom a „veszélyhelyzetben lévő állat”. Ide olyan állatok tartoznak, amelyet megsebeztek, megcsonkítottak vagy zoofíliának vetettek alá, valamint az az állat is, amely nem kapott elegendő élelmet, vizet, nincs megfelelő menedéke, és nem részesül orvosi ellátásban. Azt, hogy egy állat veszélyhelyzetben van, a rendőrség állapítja meg.
Az elfogadott változat értelmében bűncselekménynek minősül és 6 hónaptól 3 évig terjedő börtönnel vagy pénzbírsággal büntetendő: az állaton végzett nem gyógyászati célú sebészeti beavatkozás, például az állat küllemét megváltoztató műtétek: a farok vagy fül levágása, hangszálak elvágása, karmok eltávolítása, csőr vagy fogazat megcsonkítása.
Szintén bűncselekménynek minősül és egytől 5 évig terjedő börtönnel vagy pénzbírsággal büntetendő: a gerinces fajokhoz tartozó állatok felhasználása cirkuszi előadásokban vagy bármilyen típusú előadásban, függetlenül attól, hogy az állat fogságban vagy szabadon született-e, és függetlenül az állat szelídítettségi fokától; állatkábító fegyver alkalmazása, ha nem az állat ártalmatlanná tétele érdekében történik; háziállatokra vagy fogságban lévő vadállatokra lövés; állatok szándékos megsebesítése.
Büntetik a viadalokat és a zoofíliát is
Bűncselekménynek minősül és 2-től 7 év börtönbüntetést von maga után: az állat szándékos és jogtalan megölése; állat kínzása; állatok közötti vagy állatokat felhasználó viadalok szervezése, valamint a zoofília. Kiegészítő büntetésként a bíróság 1-től 5 évig terjedő időszakra eltilthatja a vádlottat állat birtoklásától.
A törvény áthágásáért kiróható pénzbüntetéseket 3000 és 12 000 lej (245.000 Ft-980.000 Ft) közötti összegben szabták meg a korábbi 1000-3000 lej (80.000 Ft-245.000 Ft) helyett.
Ukrajna – állatkínzás – nincs adat
Sajnos Ukrajnából nem találtunk büntetési tételeket, viszont szomszédaink Legfelsőbb Tanácsa elfogadta az állatok védelméről szóló törvényjavaslatot 2021. július 15-én.
A javaslat szerint ezentúl tilos: az eutanázia, mint a kóbor állatok számának szabályozására alkalmazott módszer; a vadon élő állatok csempészése; fényképészeti szolgáltatások vadon élő állatokkal; az állatkínzás széleskörű terjesztése; a kóbor állatok bántalmazása vagy megmérgezése; állatokkal való koldulás; vadon élő nagy állatok tartása közétkeztetési létesítményekben, vagy más, arra alkalmatlan helyeken; az állatok autóban való tartása +20 ºС-nál magasabb, vagy -5 ºС-nál alacsonyabb hőmérsékleten.
A törvénytervezet megerősíti a büntetőjogi és közigazgatási felelősségre vonást az állatokkal szembeni kegyetlenségért és az orvvadászatért; kiegészíti az állatok tartására vonatkozó szabályokat a mezőgazdaságban.
Az elfogadott javaslat értelmében közigazgatási felelősségre vonható bármely személy, az állatok kegyetlen és felelőtlen bánásmódja miatt 16 éves kortól, és büntetőjogi felelősségre vonható 14 éves kortól. Az állatkínzást elkövető személyt 5 évre megfosztják az állattartás jogától.
Magyarország: – állatkínzás – 2 év, több állatnál 1-5 év;
szaporítás – 1-5 év;
állatviadal – 3 hónaptól 3 év vagy 1-5 év
Összehasonlításképpen, mutatjuk a magyar szabályozást is. Kitűnik, hogy a korábbi Btk. módosítással jelentősen szigorodtak a büntetési tételek. Fontos hangsúlyozni, hogy ez a módosítás csak és kizárólag a 2022. január 1. után elkövetett bűncselekményekre alkalmazhatóak, ugyanis a törvénynek noincs visszaható ereje, így az elkövetéskor érvényes jogszabályt lehet csak alkalmazni. Ezért történt, hogy a nyíregyházi viadaloztatóknál is enyhébb ítélet született. Amennyiben idén követték volna el a bűncselekményt, jóval szigorúbb ítéletet kaptak volna.
Állatkínzás
Aki gerinces állatot indokolatlan bántalmazása, melynekkövetkeztében az állat maradandó egészségkárosodást szenved vagy elpusztul; aki gerinces állatát vagy veszélyes állatát elűzi, elhagyja vagy kiteszi vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha az állatkínzást az állat különös szenvedését okozva; több állat maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozva; Továáb ha ezeket nagy nyilvánosság előtt, (pl. megosztva egy közösségi oldalon) illetve olyan személy, akit korábban eltiltottak az állattartástól, az eltiltás tartama alatt, vagy állatkínzás vagy tiltott állatviadal szervezése bűncselekmény miatti elítélést követő két éven belül követik el.
A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha az állatkínzást méreg alkalmazásával vagy az állat elpusztítására alkalmas csalétek kihelyezésével több állat pusztulását okozva, vagy különös visszaesőként követik el. Ugyanez igaz a szaporításra is igaz, amennyiben a szaporítással összefüggő haszonszerzési cél érdekében, tíznél nagyobb számú kedvtelésből tartott állatra, a jó gazda gondosságának elmulasztásával követi el.
Tiltott állatviadal szervezése
Aki gerinces állat részvételével állatviadalt szervez, tart, ilyen állatviadalra fogadást szervez vagy fogadást köt, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Aki állatviadalon részt vesz, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Aki állatviadal céljára gerinces állatot megszerez, tart, tenyészt, kiképez, idomít, vagy forgalmaz, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Ha a tiltott állatviadal szervezését különös visszaesőként követik el, a büntetés meghatározott esetekben egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés.
Összegzésképpen megállapítható, hogy a magyarországi törvényekkel nincs probléma, egyedül az ügyészségi és bírói gyakorlatban lenne szükség egy teljes paradigmaváltásra. Ha az ügyészek bátrabban kérnének letöltendő börtönbüntetést, illetve a bíróságok szigorúan alkalmaznák a törvény adta lehetőségeket, akkor lenne valóban az ítéleteknek visszatartó ereje…
Magyar Állatvédelem