Bejárta a hazai sajtót a megrázó hír: éheznek, tömegesen pusztulnak a magyarországi fecskék a hirtelen jött hideg, esős időjárás miatt. A madármentő állomásokra százával érkeznek a haldokló állatok, a szakemberek azonban nem sokat tehetnek a megmentésükért.
Orbán Zoltán rögtön az elején leszögezi: az ilyen események a fecskék életének szerves részét képezik. Rendkívül jól repülő madarakról van szó, amelyeknek éppen ezért nincs állományszintű ragadozójuk, így esetükben a legfontosabb szabályozó ökológiai tényezők egyike az időjárási szélsőség.
A fecskék táplálékspecialisták, csak repülő rovarra vadásznak, ezért nagyon érzékenyek az évszakhoz képest hirtelen betörő hűvös, csapadékos időre, hiszen ilyenkor a repülő zsákmányok elülnek.
A mostani helyzet annyiban extrémebb a szokásoshoz képest, hogy rendkívül balszerencsés az időzítés, nagyon rosszkor érte a madarakat. A hazai állomány többsége legkésőbb augusztus közepére befejezi a költést, a fiókák ekkorra önállóvá válnak, és nagyjából egy, másfél hónapjuk van, hogy elinduljanak vonulásukra. Ez, a nagyjából szeptember 20-ig tartó periódus az úgynevezett hiperevés ideje, ebben az állapotban a fecskék napi táplálékszükségletük többszörösét fogyasztják el, hogy zsírt halmozzanak fel, illetve extrém méretűvé növeljék mellizmaikat.
A teljes interjú IDE kattintva érhető el.
24.hu – Magyar Állatvédelem
Ha sérült, legyengült fecskét találsz, őket hívd – egyhelyen a madármentők telefonszámai