Image default

Kiderült, mit nem szabad tenni akkor, ha állatkölyköt vagy madárfiókát találunk

Ne vigyük haza a fiókákat és más állatkölyköket, őzgidákat, nyúl-, nyest- és mókuskölyköket, vadmalacokat! – kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

Nem minden magányonak tűnő fióka került bajba

Hétfői, MTI-hez eljuttatott közleményében az egyesület azt írta, hogy hamarosan kezdődik a madárfiókák tömeges fészekelhagyási szezonja. Az emberek a településeken, utcákon, parkokban is találkozhatnak magányosnak tűnő fiókákkal.

A legjobb megoldás a nyílt helyen üldögélő fiókát óvatosan megfogva, a legközelebbi sűrű aljnövényzetfoltba, bokor alá tenni. A hazai madárfajok nem szagolnak, így az érintésünk nem okoz problémát. Leszakadt fiókás fészek, viharos időben kiesett fiókák esetében a legjobb mentési megoldás a szülők segítése a pórul járt fiatalok vesszőkosárba telepítésével és ágak közé helyezésével – tájékoztattak.

Csak a szüleiket hívják

A kis és közepes testű madárfajokra általánosan jellemző, hogy fiókáik a teljes röpképesség elérése előtt elhagyják a fészket.

Ilyenkor a környék sűrű aljnövényzetében bujkálva hívják magukhoz etető szüleiket.

Az emberek többnyire ilyen tollas, nem menekülő, magányosnak tűnő fiókákkal találkoznak az utcán, a parkban, a kertben a földön ücsörögve, gyakran hangosan csipogva.

Többet ártunk,mint amennyit használunk, ha hazavisszük őket

Az MME felhívta a figyelmet, hogy a látszat ellenére ezek a fiatalok nem árvák, a táplálékot kereső szüleik valahol a közelben vannak.

Szükségtelen, sőt, a madarak számára kifejezetten káros hazavinni őket,

az emberek ugyanis nem tudják megtanítani a fiókákat a túlélésükhöz nélkülözhetetlen viselkedési formákra.

A kirándulásokon talált, szüleikre várva mozdulatlanul fekve rejtőzködő őzgidákat, nyúl-, nyest- és mókuskölyköket, vadmalacokat jó szaglású szüleik miatt megfogni sem szabad – hangsúlyozza az egyesület.

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Madárgyűrűzési bemutatót tartottak a Fiumei úti sírkertben

Viki

Óvatosan piszkáljuk a levélhalmokat, lehet, hogy sünök vannak alatta

magyarallatvedo

Bámulatos világrekord: tízfiókás szalakóta-fészekre bukkantak Lajosmizsén

Viki