Több mint ötven év után először láttak egy fületlen gyíkot, tudományos nevén Tympanocryptis pinguicolla-t – adta hírül az Euronews. A kelet-ausztrál füves területeken őshonos állatot a vadonban utoljára 1969-ben észlelték.
A gyík korábban gyakori volt a térségben, az élőhelyek elvesztése, a rókák elszaporodása és az elvadult macskák miatt azonban populációja hirtelen csökkenni kezdett.
Ötven éve pedig nyom nélkül eltűnt.
A természetvédők bíztak abban, hogy a faj nem halt ki, azonban mindezidáig jelentős, de sikertelen erőfeszítéseket tettek a fületlen gyík felkutatására.
Most egy kisebb populációt fedeztek fel, de azt, hogy hol bukkantak rájuk, az állatok védelme érdekében nem árulják el.
Az ausztál környezetvédelmi miniszter, Ingrid Stitt csodálatos felfedezésnek nevezte a faj újbóli felbukkanását és úgy véli, ez egy lehetőség arra, hogy visszaszerezzék az elveszettnek hitt fajt az egész világ számára. Hangsúlyozta, partnereik segítségével küzdeni fognak a súlyosan veszélyeztetett faj kihalása ellen, hogy a jövő generációi is megismerhessék az egyedülálló gyíkot.
Úgy tudni, az ausztrál állam 188 ezer ausztrál dollárt költenek majd keresőkutyákra, hogy további gyíkpopulációkat találjanak. A Victoria állatkert pedig a tervek szerint egy tenyésztési programot is indít a gyík jövőbeli túlélésének biztosítása érdekében.
Mi az a fületlen gyík?
Ausztráliában több mint hetven különböző gyíkfaj él. A fületlen gyíknak – neve is innen ered – nincs külső fülnyílása, teste fejétől a farka végéig nagyjából tizenöt centiméter.
Nem ez az első állatfaj, ami úgymond „visszatért a halálból”. Hosszú évtizednyi rejtőzködés után több tucat fajt fedeztek fel ismét a tudósok. 2019-ben egy rendkívül ritka óriásteknős fajra bukkantak, legutóbb 1906-ban észlelték. Szintén 2018-ben fedezték fel a kutatók negyven évnyi keresgélés után a Wallace óriásméhet is, amely 4,5 centiméteres hosszúságával hivatalosan is a világ legnagyobb méhe.
Magyar Állatvédelem, fotók: Euronews, Twitter