Image default

Ha tűzijátékozol szilveszterkor, egy egész méhcsaládot is megölhetsz!

Ha tűzijátékozol szilveszterkor, egy egész méhcsaládot is megölhetsz! Nemcsak négylábú kedvenceinket, vagy szárnyas barátainkat bántod ha tűzijátékozol, hanem a rendkívül hazsnos méheket is!

A méhek nem alszanak téli álmot, hanem nyugalmi állapotban, fürtbe rendeződve melegítik egymást folyamatosan cserélve a külső és a belső egyedeket – írja a Berek. A tűzijáték hatására a család megriad, azt érzékelik, hogy veszélyben vannak és ösztönszerűen szétrebbennek, hogy megvédjék a családot.

Attól, hogy megbomlott a fürt, az idáig tartott óvott meleg, ami a családot védte, elillan. Szép lassan mindenki átfázik, és nincs akivel helyet cseréljenek, hogy fel tudjanak melegedni.

A kb. 35-40 ezer méh megdermed, és elpusztul. Oda van egy komplett méhcsalád.

– írta posztjában Boros Tibor méhész, méhrajbefogó. A méhész szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy az extrém erős hanghatások bizony minden állatfajnak szenvedést okoznak, a méheknek sajnos akár halálosat is…

Boros Tibor arról is írt, hogy egy-egy méhcsalád értéke 35-50 ezer forint, ennyit veszít el a méhész, akinek így a megélhetése is veszélybe került.

A hozzászólások között valaki feltette azt a kérdést, hogy mit keresnek a méhek belterületen, mire a méhész elmondta, hogy a teleltetés teljesen szabályos módon történik a méhész saját kertjében, nagyon sokan tartják így a méhcsaládokat.

Tűzijáték nélkül is óriási veszélyben van a méhpopuláció

A méhek helyzete veszélyben van, és ez jelentős hatással van a virágos növények terjedésére és sokszínűségére. A rovarok beporzó tevékenysége, amely közel 100 millió éve segíti a virágos növényeket, alapvető fontosságú volt az emberiség számára, mivel lehetővé tette a tápláléktermelésben használt növények termesztését. Azonban az utóbbi évtizedekben a beporzó rovarok, köztük a méhek száma jelentősen és gyorsan csökkent a mezőgazdasági területeken, valamint a természetes élőhelyeken Európában és Magyarországon is – olvasható a Duna–Dráva Nemzeti Park (DDNP) írásában.

A méhek populációinak csökkenésének fő oka valószínűleg az intenzív mezőgazdasági tevékenység, amely az élőhelyek csökkenésével jár együtt. Valamint a nem megfelelő gazdálkodási gyakorlat, például a kaszálás és a legeltetés folytatása.

A méhek kritikus szerepet játszanak a legtöbb virágzó növény beporzásában mind a természetes, mind a mezőgazdasági rendszerekben. Az őshonos és tenyésztett méhpopulációk csökkenése egyre nagyobb fenyegetést jelent ezeknek a növényeknek és a gazdaságilag fontos növényeknek. Kutatások kimutatták, hogy a méhpopulációk kizárólag a mézelő méhek függőségére alapozása nemcsak kockázatos, hanem egyre kevésbé hatékony is. Mivel sok növény esetében a vadon élő méhek beporzó tevékenysége jelentős hatást gyakorol a sikeres beporzásra. Ez azt jelenti, hogy a vadon élő méhek képesek kompenzálni a mézelő méhek fokozatos elvesztését. Míg a mézelő méhek nem tudják helyettesíteni a vadon élő méhek szerepét.

Aggasztó a helyzet

A rovarbeporzók közül a lepkék után a legnagyobb figyelem irányul a poszméhekre, főként színpompás megjelenésük és kapcsolódásuk a virágos rétekhez. A poszméhek populációja néhány régióban kritikusan csökken.Az intenzív vegyszerek, például rovarirtó és gombaölő szerek széleskörű használata az egyik fő oka a méhpopulációk csökkenésének. Még az általában biztonságosnak tartott gombaölő szerek is negatív hatást gyakorolnak a méhek fejlődésére és a poszméhek viselkedésére. A gombaölő szerekkel való érintkezés után a poszméhek kolóniái kevesebb munkást termelnek, kisebb méhbiomasszát hoznak létre, és kisebb anyakirálynőkkel rendelkeznek. Ez különösen súlyos probléma, mivel a poszméhek kolóniáinak csak a királynők telelnek át, és egy királynő a következő évben csak 50-100 példányos kolóniát hoz létre.

A poszméhek fajok közül sok a virág specialisták, és fontos szerepet játszanak tavasszal és nyáron a virágos rétek beporzásában. Az élőhelyük és az erőforrásaik megőrzése kulcsfontosságú a túlélésükhöz.Fontos, hogy az adatok gyűjtése és a monitoring programok segítségével kövessük nyomon a méhek állományának helyzetét és változásait. Az ilyen programok eredményei hozzájárulhatnak az élőhelyek és a fajok védelméhez.

Ezért Magyarországon is elindul egy adatgyűjtési Poszméh Monitoring Program, amelynek keretében a méhek fotózása és az adatok rögzítése történik. Reméljük, hogy ez az információ segítséget nyújt az élőhelyek és a méhek védelmében.

(Forrás: Berek, DINPI, fotó: gettyimages.com, Shutterstock)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Tízezer méhecskét fogott be és szállított biztonságos helyre a zuglói főtörzszászlós!

Erik

Egyetlen napig minden a beporzókról szól majd ebben a magyar múzeumban

Eszti_mav

Így készítsd fel kedvenced a szilveszteri tűzijátékra!

Erik