Nagy port kavart Tajvanon, hogy a hatóságok szombaton elrendelték annak a 154 macskának az elaltatását, melyeket egy halászhajóban találtak múlt csürtörtökön. Tsai Ing-wen elnök elmondása szerint az állatok potenciálisan betegséget hordozhattak magukkal, eredetük ismeretlen volt.
Augusztus 19-én tartróztatták fel a sziget déli csücskében azt a hajót, mely Kínából érkezett. A hajóban 62 állatszállító dobozt találtak, bennük 154 ritka fajtájú macskával, mint a ragdoll vagy brit rövidszőrű.
A helyi törvények alapján Tajvan területére csak engedéllyel és a kiindulási helyen letöltött karantén után vihetők be állatok, így a hatóságok rövid tancsácskozás után úgy döntöttek, hogy el kell altatni az állatokat. A közösségi médiában hamarosan fotók jelentek meg a még élő állatokról, ezt követően hatalmas botrány tört ki a macskák kapcsán.
Chen Chi-chung agrárminiszter azzal érvelt, hogy még egy hosszabb karanténidőszak után is lehetnek fertőzöttek a macskák, könnyen betegségeket terjeszthetnek, mivel rengeteg vírusnak hosszú a lappangási ideje. Az agrárminiszter magyarázata némi ellentmondásban áll azzal, hogy ha a kiindulási helyen helyezik őket karanténba, akkor Tajvanra legálisan lehet akár macskákat is importálni. Az állatvédők és tiltakozók így nem értették, hogy a speciális helyzetre való tekintettel miért nem helyezték helyben karanténba az állatokat, ezzel elkerülvén az elaltatásukat.
(Tsai Ing-wen tajvani elnök)
Az üggyel kapcsolatban megszólalt Tsai Ing-wen tajvani elnök is, aki két macskájával gyakran szerepel a közösségi médiában. Az elnöknő úgy nyilatkozott, hogy az eset elszomorította, de az állatok sorsáért a csempészeket okolta és felhívta a közvélemény figyelmét arra, hogy milyen veszélyekkel járhatnak a behurcolt fertőzések. Azzal azonban egyetértett, hogy szükséges lehet változtatni a jelenlegi jogszabályon.