Image default

Hatalmas madárkavalkád színesíti a Körös-Maros Nemzeti Parkunkat

Hatalmas madárkavalkád színesíti a Körös-Maros Nemzeti Parkunkat. Az enyhe időjárás miatt nagy a sürgés-forgás: vonuló és áttelelő madarak százai tanyáznak a park területén. 

A Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterületére megérkeztek a vonuló partimadarak első példányai. Láttak már nagy pólingot, pajzsoscankót, sárszalonkát és nagy godát is – írta honlapján a Nemzeti Park.

Az enyhe időjárás miatt voltak áttelelő partimadarak is, bíbicek és aranylilék több százas csapataival találkozhattak a szemfülesek a tél folyamán. Nagy részük azonban elvonult Nyugat- vagy Dél-Európába, illetve Afrika tájaira.

A Fehér-tónál sorrendben az első érkező egy nagy póling volt, melyet február 8-án pillantottak meg a park munkatársai. Mivel a nagy pólingok döntően Európa nyugati részén, az Atlanti-óceán partján, vagy a Földközi-tenger mentén telelnek, így ők hamar érzékelik, ha enyhébbre fordul az idő.

Február közepén aztán megélénkült a partimadarak tábora: megjelentek az első sárszalonkák,pajzsoscankók és nagy godák a Körös-Maros területein. Ezek a fajok is főként Európa nyugati és déli tájain telelnek, de sokan közülük a Szaharától délebbre is elrepülnek.

A kardoskúti Fehér-tó most még ideális állomáshelyül szolgál a partimadarak számára. A vízborítás mintegy 90 százalékos, s a környező pusztákon is vannak vizek. Február 19-én felbukkant egy 16 példányos pajzsoscankó csapat, s több sárszalonkát és nagy godát is láttuk. A havasi partfutók első példányai már január végén megjelentek, s 2-3 példányos csapataikat azóta is látják a barackosi területrészen illetve a Fehér-tónál. A pajzsoscankók és a nagy pólingok tőlünk jóval északabbra, a tajgán költenek. Sárszalonkák és nagy godák azonban nálunk is szívesen fészket raknak, ez költőterületük déli határa – írta a Körös-Maros Nemzeti Park.

A klasszikus februári vonulók tehát már mindannyian megjelentek a térségben. A piroslábú cankók kicsit később, március elején várhatók.

(Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság, A fotó illusztráció: Palcsek István Szilárd)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Világrekorder a 16 éves nagyéri kék vércse!

Erik

Szomorú adatok: tizenhat év alatt 1600 védett madarat pusztítottak el orrvadászok

Marci

Madarak tömegei gyűjtik táplálékukat a lecsapolt halastavakon

Marci