Image default

Hatos vörös vércse-ikrek születtek a Videoton Ipari Parkban

Hatos vörös vércse-ikrek születtek a Videoton Ipari Park területén. “A madárgyűrűzés azért fontos, mert ez olyasmi a madaraknál, mint nálunk a személyi igazolvány” – mondta el a feol.hu-nak Fenyvesi László, a Duna–Ipoly Nemzeti Park madarásza.
A madarak védelme mindig elsőbbséget kell, hogy élvezzen, viszont a folyamatos építkezések egyre inkább kiszorítják őket természetes élőhelyeikről. Éppen ezért jelentős dolog, hogy a Videoton székesfehérvári ipari parkjában, az egyik korábban kihelyezett költőládában telepedtek le a vörös vércsék.

“A cégcsoport a zöld területek meghagyásával ideális élőhelyet biztosított a kis jószágoknak, annak idején a vállalat mára már nyugdíjas dolgozója, Nagy Gábor kezdeményezte a költőládák kihelyezését a területen”
– tájékoztatta a feol.hu-t Ódry Anna PR- és marketingvezető.
Az újszülött madarakat Fenyvesi László, a Duna–Ipoly Nemzeti Park madarásza gyűrűzte meg. “A madárgyűrűzés azért fontos, mert ez olyasmi a madaraknál, mint nálunk a személyi igazolvány” –mondta László.  “Ez alapján tudjuk a madarak pontos születési helyét és idejét, származását, és miután elpusztulnak, ki tudjuk következtetni, hogy meddig éltek, merre jártak. Érdekes visszakövetni, hogy merre is járnak a madarak életük során. A gyűrűzésnél kivesszük a fiókákat a fészekből, és egy kis fémgyűrűt helyezünk fel az egyik lábukra. Természetesen eközben nagyon vigyázunk rájuk, semmi bántódásuk nem esik”.

A most kéthetes fiókák négyhetesen fognak kirepülni, majd egy-két hétig a környéken maradnak, később pedig már egyáltalán nem járnak vissza, hanem új fészkelő helyet keresnek maguknak, melyekből sajnos egyre kevesebb áll rendelkezésre.

“Hatos iker vörös vércsék egyébként egész Fejér megyében nem születtek még, így az itteni fiókák esete tényleg különleges”– árulta el a madarász.

“A láda, amelyben fészkelnek, négy éve van kint, és most végre rátalált egy vércsepár” – mesélte Nagy Gábor. “A költőláda biztonságos, a benne lakó madarak védettek az időjárási viszontagságoktól, illetve náluk nagyobb ragadozóktól is. Nagy esély van arra, hogy amennyiben ezek a körülmények megmaradnak, később is megtelepszenek itt vércsék.”

“A Videoton Ipari Park mögötti füves és fás terület szinte teljesen érintetlen, ezért tökéletes élőhelyet biztosít a madaraknak. A szóban forgó ládán kívül az elmúlt években összesen húszat helyeztek ki cinegéknek, mezei verebeknek és búbos bankáknak. Búbos banka sajnos a négy év alatt még nem költött, de a másik két faj évente összesen 100–150 fiókát röptet ki” – tette hozzá Nagy Gábor.

(Fotók: szekesfehervar.hu)

KAPCSOLÓDÓ

Talán nincs itt a vég? – Jegesmedvéket találtak, melyeknek nincs szükségük tengerjégre

Marci

Énekes madarak változatos seregének lágy dallama száll a marosi erdőkben

Erik

Hős strandolók mentették meg a partra sodródott cápát – VIDEÓ

Marci