Image default

Hihetetlenül aranyos albínó puma született egy nicaraguai állatkertben

Hihetetlenül aranyos albínó puma született egy nicaraguai állatkertben – idézi az AFP forrásai a 24.hu. Az állatorvos szerint a kölyök teljesen egészséges, ennek ellenére a látogatók egyelőre még nem tekinthetik meg.

Foltok és vörösesbarna bunda nélkül, rózsaszín orral született puma a Thomas Belt Állatkertben Nicaraguában. Ez az első alkalom, hogy fehér puma jött világra a közép-amerikai ország állatkertjében, mivel – mondja az intézmény egyik munkatársa – nagyon ritkák az albínó nagymacskák.

A pumák bundája normális esetben barna, esetleg vöröses szőre van, fekete foltokkal, az albínó tónusokkal rendelkező újszülött különlegessége azonban az, hogy bundája teljesen fehér.

A puma a negyedik legnagyobb nagymacska a világon, a Természetvédelmi Világszövetség „mérsékelten fenyegetett” fajok listáján szerepel.

Mi is az az albinizmus?

Az albinizmus valójában egy genetikai rendellenesség, amely lehetetlenné teszi, hogy az albínó állatok szervezete előállítsa a melanin nevű festékanyagot.

Az albinizmus (latin albus: „fehér” szóból) a színanyag képződésének veleszületett zavara, mely csökkent vagy hiányzó pigmentációban nyilvánul meg. Valójában egy genetikai rendellenesség, amely lehetetlenné teszi, hogy az állatok szervezete előállítsa a melanin nevű festékanyagot. Ez a pigment adja az állatok bőrének, bundájának, tollazatának és szemének is a színét, hiánya esetén az élőlényeknek fehér bőre és rózsaszín vagy vörös szeme lesz. A melanin nevű festékanyag hiánya tehát előfordulhat a bőrben, a szőrzetben és a szemben egyszerre (okulokután albínó) vagy külön-külön. Az albínók bőre tejfehér, hajuk-szőrzetük fehér, szemük pedig pirosas.

Az albinizmus jelensége az emlősökön (mint a most született kis puma esetén) kívül előfordul halak, madarak, hüllők és kétéltűek egyedeiben is.

Egyes állatfajok külső megjelenlésében rendlívül nagy szerepe van az álcázásnak. Rejtőzködő színeik azért alakultak ki az evolúció során, hogy könnyebben elbújhassanak a ragadozók elől, ezzel segítve a faj további fennmaradását.

Az albinizmus előfordulása viszonylag ritka az állatvilágban, hiszen az albínó egyedek hófehér megjelenése jelentősen elüt a környezet természetes színeitől, így a ragadozók könnyű prédájává válik az állat. Ez persze korántsem jelenti azt, hogy az albinó jelleggel rendelkező állatok ne élhetnének meg hosszabb életkort!

(Forrás: AFP/24.hu)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Tündéri bölény kisfiú született a Miskolci Állatkertben

Erik

Puma hármasikrek születtek az egyik hazai állatparkban

Eszti_mav

Először született közép-ázsiai gímszarvas borjú Magyarországon!

Erik