A különös szépségű apácaludak ritkán tűnnek fel a kontinens belső területein. Pár napja azonban a Fertő tónál sikerült videót készíteni hét példányról. A faj nemcsak szépsége miatt érdemel figyelmet, de számos meglepő érdekesség is kapcsolódik hozzá – írta az agrotrend.hu.
Az apácalúdról a középkorban úgy tartották, hogy a fán terem. A ma már meglehetősen furcsának tűnő elmélet hátterében az áll, hogy akkoriban nem tudtak még semmit a madárvonulásról. Így amikor az apácalúd és más fajok elvonultak telelőhelyeikre, az emberek megpróbáltak valamiféle magyarázatot találni arra, hogy miért csak az év egy részében látják őket.
A középkor egyik elterjedt elképzelése volt, hogy létezik egy növény, a madarat termő fa, amelynek termése vízbe hullva lúddá, kacsává vagy más vízimadárrá változik. Később ennek a teóriának egy másik változata is elterjedt, miszerint az apácaludak az év egy részét tengerimakk-formában töltik, a faj angol neve is erre utal, barnacle goose („tengerimakk-lúd”). A temgerimakkok a rákok egy családja, és épp ezért, régen az apácaludat böjt idején is fogyasztották.
Az apácaludak messzi északon, a tundra köves, sziklás talaján, kolóniákban fészkelnek. A pelyhes fiókáknak olykor nincs könnyű dolga az első vízreszállásnál, mert van, amikor több mint száz méteres ugrással tudják csak elérni a tengert.
(Kiemelt kép: Nagy Róbert, második kép: Wikipedia/Andreas Trepte)
magyarallatvedelem.hu