Image default

Így bújik ki a tojásból a magyar természetvédelem címermadara

A nagy kócsag (Ardea alba) a madarak osztályának a gödényalakúak rendjébe, ezen belül a gémfélék családjába tartozó gázlómadár, a hófehér gémfélék legnagyobb képviselője. Régies neve nemes kócsag. Nálunk különösen fontos szerepet tölt be a természetben ez a madár, hiszen a magyar természetvédelem címermadara.

Ritka pillanatot örökített meg Kiss Péter, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának természetvédelmi őre a Dinnyési-fertő Természetvédelmi Területen. A Velencei-tó környékén található mocsaras rész a nagy kócsag ideális élőhelye, a madár a nagyobb termetű, társas gázlómadarak közé tartozik ugyanis.

Halakat, kétéltűeket, bogarak, vízi rovarokat, kisemlősöket fogyaszt a többi gémféléhez hasonló, kivárásra és villámgyors lecsapásra épülő vadászstratégiájával.  Alapvetően magányosan táplálkozik, bár nagy bőség esetén több példány is összeverődhet.

Rövidtávon vonuló madár, hazánkban februártól novemberig figyelhetjük meg. Az állomány egy része azonban rendszeresen áttelel. A magyar természetvédelem címermadarának és egyben jelképének a születését az alábbi videón követhetjük nyomon.

Fotó: Kiskunsági Nemzeti Park

KAPCSOLÓDÓ

Szívbemarkoló: a temetőben is őrzi gazdáját a gyászoló vámospércsi kutya – VIDEÓ

Marci

Magyarország készen áll a társállatok befogadására, számos állatvédő szervezet ajánlja fel segítségét

Marci

Hattyút ölt meg egy magyar férfi Horvátországban

Marci