Az ivartalanított kóbor macskák nemzetközi füljelölése kiemelkedő fontossággal bír a populációk kezelésében és az egyedek nyomon követésében.
Nemzetközi füljelölést alkalmaznak az állatorvosok
A kóbor macskák számának csökkentése érdekében gyakran alkalmazzák az úgynevezett befogás-ivartalanítás-visszaengedés elnevezésű módszert. Ennek egyik fontos eleme a beavatkozáson átesett állatok megjelölése.
Az állatorvosok az ivartalanított és visszaengedett macskák egyértelmű azonosítására
egy nemzetközi jelölést alkalmaznak.
Az egyik fülükből (általában a bal fül felső sarkából) egy-két millimétert vízszintesen lecsípnek akkor, amikor az állat még altatásban van.
Miért fontos megjelölni az ivartalanított, kóbor macskákat?
Fontos kiemelni, hogy ez a jelölési módszer egységesen támogatott az állatvédők és az állatorvosok körében is. Nem véletlenül. A jelölési módszernek nagyon konkrét és nagyon gyakorlati előnye van. Minimalizálja ugyanis a kóbor macskák stresszforrását és a traumatikus beavatkozások számát. Jól látható ugyanis egy állaton már a befogást megelőzően is, hogy szükséges-e az állat ivartalanítása vagy már átesett a műtéten.
Tehát ennek köszönhetően nem kell az állatot újra és újra befogni, kitenni az ezzel kapcsolatos félelemnek, riadalomnak.
Nincs jó alternatívája a füljelölésnek
Természetesen az elmúlt években számos alternatív jelölési módszerrel kísérleteztek a szakértők, azonban a MAVED szerint ezek mindegyike sikertelennek bizonyult. A biléta és a nyakörv potenciális veszélyt jelenthet az állatokra nézve, mivel beakadhatnak, vagy egész egyszerűen elhagyhatják azokat az állatok.
A mikrochip és a tetoválás csak befogás után ellenőrizhető, így nem védi meg a macskákat az újbóli befogás okozta stressztől. A borotválás vagy festéssel való megjelölés csak ideig-óráig látható, és nem biztosít hosszú távú azonosíthatóságot. Marad tehát továbbra is a füljelölés
Magyar Állatvédelem