Az ünnepeket a legjobb a családdal és a barátokkal, nem pedig az állatkórházban tölteni. A toxikológiai szakértők pedig évről évre kongatják a vészharangokat, hiszen az ünnepi asztalon és a dekorációban komoly veszélyek rejlenek. A csokoládé és a xilit pedig csak a jéghegy csúcsa.
Egy állattoxikológiára szakosodott orvos, Dr. Renee Schmod szerint novemberben és decemberben több potenciális mérgezéses eset érkezik hozzájuk, mint az év bármely más időszakában.
Macskás házba ne vigyünk liliomot!
Az ünnepek során a legnagyobb fenyegetést olyan hétköznapi dolgok jelentik, mint a csokoládé, a xilit vagy épppen a tojáslikőr. De az ünnepi asztalra helyezett virágcsokorban található liliom is hihetetlenül veszélyes lehet.
„A macskák különösen érzékenyek a liliomokra, és gyors állatorvosi ellátásra van szükségük, ha megkóstolták” – mondja a szakértő. Kiemeli, ha az lenyelést követően néhány órán belül megfelelő ellátásban részesülnek a macskák, túlélési esélyeik rendkívül magasak. Ha nem kapnak megfelelő ellátást, vagy későn kerülnek az álltorvosok elé, jelentősen csökken a túlélés esélye,
egyes tanulmányok 100 százalékos halálozási arányról számolnak be.
Az ünnepek másik legnagyobb veszélye a csokoládé és a xilit
Sok ünnepi finomság tartalmaz csokoládét, az ételt pedig gyakran otthagyják a konyhapulton és a vacsoraasztalon. A csokoládé azonban metilxantinnak nevezett vegyi anyagokat tartalmaz, különösen a teobromint és a koffeint, amelyek lenyelve hányást, hasmenést, hiperaktivitást, tachycardiát, szívritmuszavarokat, remegést, görcsrohamokat és akár halált is okozhatnak a háziállatoknál.
A diétázó gazdik esetében a xilit nevű édesítőszer is potenciáls veszélyforrás.
Ha az állatok nagyobb mennyiségben fogyasztanak belőle, életveszélyesen alacsony lesz a vércukorszintjük, ami a kutyák esetében akut májelégtelenséget okozhat.
A fagyállót és a tojáslikőrt mindig tároljuk biztonságos helyen
Ünnepi időszakban a járdák és az utak megtisztítására is különböző kemikáliákat használnak, az autónkba fagyállót öntünk, amik szintén mérgezők lehetnek az állatoknak. De nem csak akkor károsak az egészségükre, ha direkt megeszik, hanem akkor is, ha az rácsöpög a hóra, amit a kutyusok felnyalnak. A nátrium-klorid pedig
súlyos gyomor-bélrendszeri zavarokat és központi idegrendszeri tüneteket okozhat.
A tojáslikőr íze nem csak az emberek, hanem az állatok számára is csábító, az alkoholmérgezés azonban súlyos következményekkel járhat. Ilyen a szedáció, az ataxia (járási nehézség), a hipoglikémia, a hipotermia, de felléphetnek gyomor-bélrendszeri zavarok és légzéselégtelenség is.
Magyar Állatvédelem