Görögország szigorú intézkedéseket vezetett be a „kecskepestis” néven ismert rendkívül fertőző betegség terjedésének megfékezésére.
A görög mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint az ország teljes területén tilos a juhok és kecskék tenyésztési, hizlalási és vágási célú szállítása. Az intézkedés célja a betegség terjedésének korlátozása és felszámolása.
Megállíthatatlanul terjed a kecskepestis
Az elmúlt hetekben új fertőzési eseteket észleltek Görögország középső Larissa régiójában és a déli Korinthoszban. Ez különösen aggasztó, mivel a Peste des Petits Ruminants (PPR) néven is ismert vírus a fertőzött állatok 80-100 százalékát elpusztítja.
Bár a fertőzés az embereket nem érinti, az állattenyésztésre és a mezőgazdaságra gyakorolt hatása súlyos.
A mezőgazdasági minisztérium közleményében hangsúlyozta, hogy a tilalmat a betegség terjedésének megakadályozása érdekében vezették be. Ezen felül tájékoztatták az állattenyésztőket, sajtkészítőket, vágóház tulajdonosokat és takarmányszállítókat az új korlátozásokról, hogy minden érintett felkészülhessen az intézkedések betartására.
A hétvégén sürgős megbeszéléseket tartottak a minisztérium tisztviselői és a helyi hatóságok azokban a régiókban, ahol új PPR-eseteket észleltek. Jelenleg vizsgálatok folynak a járvány forrásának megállapítására, hogy a lehető leghamarabb hatékony intézkedéseket tehessenek a betegség megfékezésére.
A kecskepestis megjelenése óta Görögországban már legalább 7000 állatot kellett elpusztítani. A betegség először július 11-én jelent meg az országban, és azóta jelentős károkat okozott az állattenyésztési ágazatban. Az intézkedések célja, hogy megállítsák a vírus terjedését és minimalizálják a gazdasági veszteségeket, miközben védik az állatállomány egészségét.
Magyar Állatvédelem, a képek csak illusztrációk