Keressük Magyarország legidősebb nagy fakopáncsát! A margitszigeten fotózott idős harkályunk majdnem 13 éves, de vajon ő lehet a legidősebb fakopáncsunk?
November 22-én egy gyűrűs nagy fakopáncsot fényképeztek le, Budapesten, a Margitszigeten – írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Az említett madarat 2013-ban kapta lencsevégre Jándi István
A gyűrűről több fénykép is készült, így sikerült beazonosítani a madarat. Ezt a nagy fakopáncsot 2011. február elején gyűrűzték a szigeten második éves korában (Lukács Katalin Odett és Sarlós Dávid).
A gyűrűzés és a mostani megfigyelés között eltelt 12 év és 9 hónap alapján jelenleg ez a legidősebb gyűrűs nagy fakopáncs a hazai madárgyűrűzési adatbankban.
A madarat 2013. tavaszán is megfigyelték a szigeten. Az Európai Madárgyűrűzési Szövetség (EURING) életkorrekord listáján a legidősebb ismert korú gyűrűs nagy fakopáncsot a gyűrűzését követően 15 év elteltével találták meg.
A fakopáncs 2023-ban, a fotót Balog Norbert készítette
Mivel a fakopáncsok állandó madarak, egész életüket egy szűkebb területen élik le, van rá esély, hogy ezt a példányt lássa még valaki a Margitszigeten. Ahhoz, hogy ilyen szép kort megéljen, kellett az, hogy a szigeten vannak idős, fák, amelyek megfelelő fészkelő és táplálkozó helyet biztosítanak a harkályok számára.
Ha észleli az idős, gyűrűs harkályt, jelentse a ringers@mme.hu email címen (dátum, pontos hely, fénykép, ha van)! – kéri az Egyesület.
A nagy fakopáncs jellemzői
A nagy fakopáncs egész Európában, Észak-Ázsiában és Északnyugat-Afrikában megtalálható. Hazánkban a leggyakoribb harkályféle. A fák lombkoronájában lévő hernyókat, törzsön lévő rovarokat fogyasztja, de táplálékának részét képezik a hangyák is. Télen csonthéjas gyümölcsöket, makkot is fogyaszt, de az etetők környékén is rendszeresen feltűnik. Állandó madár, mindössze télen kóborolhat el kisebb távolságra megszokott élőhelyétől.
Szinte mindenhol megtelepszik, ahol költésre alkalmas fát talál. Évente egy alkalommal költ, de annak meghiúsulása esetén pótköltésbe kezdhet. Kora tavasszal, a nászidőszakban a hímek gyors kopácsolással – úgynevezett dobolással – jelzik a területüket, de a tojóknál is megfigyelték ezt a viselkedést. A hím több odút is készít, melyek közül a tojóval közösen választják ki a fészek helyét. Általában 5-6 tojást rak, melyeken a szülők közösen kotlanak.
(Forrás: MME)