Image default

A kötelező nyilvánosság növeli a kóbor kutyák gazdásodási esélyeit

A „KÖTELEZŐ NYILVÁNOSSÁG” NÖVELI A BEFOGOTT KÓBOR KUTYÁK GAZDÁSODÁSI ESÉLYEIT! – címmel írt egy rendhagyó posztot a kóbor kutyák befogásával és gazdásításával kapcsolatos anomáliákról, Dr. Vetter Szilvia PhD., az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központ vezetője.

Dr. Vetter SzilviaMielőtt megnézzük a magyar ebrendészeti telepek helyzetét, vessünk egy pillantást az Amerikai Egyesült Államokra!

Köztudott, hogy Amerikában, különösen néhány államban évtizedek óta magas az egészséges állatok altatási aránya menhelyi túlzsúfoltság miatt. A hírek szerint a helyzet romlik ott is, az ún. „élő kiadási arány” (Live Release Rate) csökken. A Los Angeles County Animal Care and Control például, az Egyesült Államok egyik legnagyobb szervezete a gondozásában lévő 12 550 állat nagyjából 30%-át altatta el 2022. júliusa és novembere között, ezek többsége egészséges volt.

Nagy port vert fel egy Bowie nevű 4 hónapos kölyökkutya esete, amelyet 24 nap menhelyi tartózkodás után elaltattak, a hírek szerint tévedésből.

A megoldást sokan Amerikában is a nyilvánosság kiterjesztésében látják, vagyis: minél többen értesülnek arról, hogy altatás előtt állnak kutyusok, fotóval, információval, annál nagyobb esélye van az állatnak a túlélésre, gazdisodásra.

Kaliforniában egy új jogszabálymódosítást terjesztettek elő, amely szerint minden szervezetnek 72 órával egy egészséges állat altatása előtt értesítenie kell a nyilvánosságot. A javaslatnak része az is, hogy az egész államra kiterjedő tanulmány készüljön az állatmenhelyek túlzsúfoltságáról, beleértve a mögöttes problémák feltárását is.

MI A HELYZET MAGYARORSZÁGON?

ALAPTÉTEL: a kóbor állatok befogása nem önkéntesen vállalt, hanem törvényileg kötelező feladata az önkormányzatoknak, vagyis az ebrendészeti feladatokat valahogyan (pl. telep létesítésével, vagy állatvédő szervezettel való együttműködés révén) el KELL(ene) látnia az önkormányzatoknak, méghozzá az állatvédelmi szabályok betartásával.

MIT MOND A MAGYAR JOGSZABÁLY, JELESÜL AZ „ÚJ KÓBOR ÁLLAT RENDELET” A KÖTELEZŐ NYILVÁNOSSÁGRÓL? (Itt elérhető )

-A kötelező nyilvánosság Magyarországon biztosítva van, legalábbis a jogszabályok szintjén feltétlenül.

-A rendelet így fogalmaz:
-Az ebrendészeti telep a HONLAPJÁN közzéteszi legkésőbb a bekerülést követő első munkanapon az ebrendészeti telepre bekerült állatról a bekerülést követően készített legalább egy fényképet, melyről az állat felismerhető, alatta feltüntetve a befogás pontos helyét, idejét, az állat ivarát, ismertetőjegyeit, viselkedésének alapvető jellemzőit, azt az időpontot, amikortól az állat örökbe adható, valamint az időpontot, amikortól az elhelyezés eredménytelensége esetén a kóbor állat életét megengedett módon ki lehet oltani (de csak 45 nap után egészséges állat esetében, szemben a 2022 előtti 14 nappal – de ezt már mindenki tudja, ugye?).

Az ebrendészeti telep ezeket az adatokat mindaddig közzéteszi honlapján, amíg az állat örökbefogadható.

HOL TALÁLHATÓ AZ EBRENDÉSZETI TELEPEK LISTÁJA?
A NÉBIH weboldalán.

KI A FELELŐS A SZABÁLYOK BETARTÁSÁÉRT?
A települési önkormányzat, a jegyzők kiemelt szerepével.

KI ELLENŐRZI A SZABÁLYOK BETARTÁSÁT?
Az ebrendészeti telep működésének e rendelet feltételeinek való megfelelését a JÁRÁSI HIVATAL rendszeresen ellenőrzi a rendelet szerint.
Az ebrendészeti telep működését fel kell függeszteni többek között akkor, ha az ebrendészeti telep működése az ember vagy az ott elhelyezett állat életét, egészségét vagy testi épségét veszélyezteti.

MIT TEHETÜNK?
A gyakorlatban találkozunk jogsértésekkel, a fenti szabályok be nem tartásával. A FOKOZATOSSÁG elvét javaslom: erre való nyitottság esetén érdemes minél több segítséget nyújtani a szervezetnek, hogyan tudja jobban ellátni a tevékenységet, jogsértések esetén azonban jelezzünk a megfelelő, hatáskörrel bíró szerveknek! (Súlyosabb esetekben, szándékos állatkínzás esetén a rendőrséghez forduljunk.)

-Az állatok fényképét, „bemutatkozását” osszuk meg, terjesszük minél szélesebb körben! Főleg azokét, amelyek közelednek a 45 napos határidőhöz.

-Legyünk jelen, figyeljünk oda! Mivel a rendelet kötelező nyitvatartást is előír, akár meg is látogathatjuk a telepet.

-A rendelet szerint az ebrendészeti telepnek hétköznapokon legalább 2 órán keresztül nyitva kell tartania, valamint az ebrendésznek vagy az ebrendészeti telepen dolgozó más személynek hétköznapokon, valamint szabad- és ünnepnapokon telefonon 8 és 20 óra között elérhetőnek kell lennie.

MEGJEGYZÉS: A kötelező nyilvánosság kiterjesztése

természetes nem eredményezi a felelős gazdák számának növekedését, „csupán” abban segít, hogy térben és időben könnyebben találkozhasson egy leendő felelős gazda egy neki való állattal,

és az “élő kiadási arány” növekedhessen. Az állattartói kultúra fejlődése az edukációtól várható, a gazdátlan állatok számának csökkenése az ivartalanítástól.