Argentína északi részén, Corrientes tartományban található Iberá vidéke, amely nagy kiterjedésű vizes élőhelyeiről nevezetes. Erre utal maga az Iberá név is, amely tiszta, illetve csillogó vizet jelent az őslakosok által beszélt guarani nyelvben (a guarani, illetve a vele rokon tupi nyelv szókészletéből vette át a világ, így a magyar nyelv is a jaguár, az aguti, a tapír, sőt még a pirája szavakat is). E vizes élőhelyek egy részén hozták létre néhány évvel ezelőtt a több mint 183 ezer hektár kiterjedésű Iberá Nemzeti Parkot. Iberá állatvilága igen változatos, halból például 125, kétéltűből 40, hüllőből 63, madárból 347, emlősből pedig 66 különböző faj él a nemzeti park területén. Akad itt sörényes hangyász, jaguár, sörényes farkas, hosszúfarkú vidra, örvös pekari, lápi szarvas, pampaszarvas és zöldszárnyú ara is. Eredetileg az óriásvidra is honos volt a területen, de évtizedekkel ezelőtt kipusztult.
Ezzel a veszélyeztetett állatfajjal 2014-ben először kezdtek el foglalkozni Budapesten. Az azóta eltelt évek során nagy népszerűségre tettek szert ezek az aranyos állatok, és időközben már szaporítani is sikerült őket.
„Tartásukkal, bemutatásukkal és szaporításukkal párhuzamosan igyekszünk segíteni azokat a természetvédelmi erőfeszítéseket, amelyek az óriásvidrák természetes élőhelyén folynak. Amikor például Iberában elhatározták, hogy megkísérlik meghonosítani az ottani élőhelyeken ezt az érdekes állatfaj, méghozzá állatkerti születésű állatok visszavadításával és visszatelepítésével, az óriásvidrák védelmével foglalkozó nemzetközi együttműködés és európai állatkerti tenyészprogram részeként a mi Aloldra nevű óriásvidránk volt az első állat, aki bekerült a visszatelepítési programba. Elutazására még 2019-ben került sor, s a sorsát természetesen azóta is nyomon követjük” – írta a zoobudapest.com.
A legfontosabb eredmény, hogy a jelenleg félvad körülmények között élő Alondra nemcsak párt kapott, hanem azóta kölykei is születtek, így most már egy teljes családként élhetnek együtt.
magyarallatvedelem.hu