Komoly tudós-vita: most akkor kihalt ez az állat, vagy egyáltalán soha nem is létezett? Megosztja a szakértőket a hegyesorrú maréna fajának kérdése.
Hivatalosan kipusztultnak titulált állatok úszkálhatnak Európa vizeiben egy új tanulmány szerint – írja az IFLScience forrására hivatkozva a 24.hu. A hegyesorrú marénát 2008-ban nyilvánította kihaltnak a Természetvédelmi Világszövetség, kutatók egy csoportja most azonban úgy gondolja, hogy a döntés elhibázott lehetett.
A tudósok DNS-vizsgálatot végeztek, amelynek eredményei arra utalnak, hogy a hegyesorrú marénák (Coregonus oxyrinchus) és a nagy marénák (Coregonus lavaretus) valójában ugyanahhoz a fajhoz tartoznak. A nagy marénák pedig egészen elterjedtek Európa édesvizeiben, így a hegyesorrú marénák sem tekinthetők kihaltnak.
Rob Kroes, a tanulmány egyik szerzője elmondta, gyakran előfordul – különösen a halaknál –, hogy nehézséget okoz eldönteni két állatról, hogy egyazon vagy különböző fajba tartoznak-e. Jelen esetben a hegyesorrú marénák és a nagy marénák ránézésre annyira különböztek egymástól, hogy felfedezésükkor, 1758-ban külön fajként írták le őket, ám a mai technológiával elvégzett vizsgálatok már mást mutatnak. Tehát nem lehet kihalt a hegyesorrú maréna, hiszen csak tévesen gondolták önálló fajnak korábban.
Néha a kihaltnak hitt állat mégsem halt ki
Hatalmas volt a meglepődés: kihaltnak hitt állat tizedelte az ausztrál férfi tyúkudvarát! A „kihalt” ragadozó egy erszényesnyest volt, amelyről azt gondolták közel másfél évszázada kihalt Ausztrália azon területein.
Olyan állatot örökített meg egy farmer a dél-ausztráliai Beachportban, amely 130 éve kihalt a régióban – írta a The Guardian. Frank Pao-Ling Tsai tyúkjait védve pillantotta meg az egyedet.
A kihaltnak hitt ragadozó elvitte a gazda egyik baromfiját, ám a férfinek sikerült lefotóznia, mielőtt még kereket oldott volna. A farmer nem tudta, milyen faj lehet a barna, fehér foltos, hosszú farkú állat, ezért felvette a kapcsolatot a természetvédelmi hatóságokkal – írták. A szakértők csapdát állítottak fel, így sikerült elkapni az állatot.
MINT KIDERÜLT, EGY ÓRIÁS ERSZÉNYESNYEST PRÉDÁLTA A TYÚKOKAT.
Ross Anderson vadőr szerint ez az első hivatalos megfigyelés azóta. Az utóbbi időszakban történtek nem megerősített észlelések, de a térségben senki sem fotózta le vagy tartotta a kezében a kihaltnak hitt fajt.
AZ ÓRIÁS ERSZÉNYESNYEST AUSZTRÁLIÁBAN VESZÉLYEZTETETT, TASMANIÁBAN PEDIG SEBEZHETŐ STÁTUSZÚ.
Sajnos egyre kevesebb erszényesnyest él
A becslések alapján már csak mintegy 14 ezer egyed maradhatott a természetben. Dél-Ausztráliában az élőhelyük elvesztése, a ragadozók, illetve a macskákkal és a rókákkal való versengés miatt már kihalt. Anderson szerint nem tudni, hogy a most befogott egyed honnan származik, talán egy fogságból elszökött állatról vagy egy messziről idevándorolt, magányos egyedről van szó.
A vadőrök állatorvoshoz vitték az óriás erszényesnyestet, hogy ellenőrizzék, nincs-e benne mikrochip, mivel néhányat fogságban tartanak. Kezelték rühesség ellen, mielőtt DNS-mintát vettek volna tőle.
A TERVEK SZERINT IDŐVEL SZABADON FOGJÁK ENGEDNI.
A szakértők azt tervezik, hogy a későbbiekben kamerák és csapdák segítségével monitorozzák majd a faj lehetséges jelenlétét a környéken. A helyieket arra kérték, ne állítsanak saját csapdákat.
Nemrégiben írtuk meg, hogy tudósok csoportja pedig a kihalt tasmán tigrist feltámasztásán dolgozik.
(Forrás: 24.hu)
Magyar Állatvédelem