Image default

Kötelező lesz a chipelése minden kutyának és macskának

Az Európai Parlament döntése szerint a jövőben minden kutyát és macskát kötelező lesz mikrochippel ellátni és regisztrálni az EU területén. A cél világos: fellépni az illegális állatkereskedelem ellen, javítani az állatok jólétét, és biztosítani az egységes nyomon követhetőséget.

Jelenleg ugyan 24 uniós tagállamban kötelező a házikedvencek regisztrációja, de a rendszerek széttagoltak. Csupán egy magánkezdeményezés, a Europetnet köti össze a nyilvántartásokat 17 országban.

Szorosabb szabályozás az EU-n kívülről érkező állatokra is

A képviselők azt is javasolták, hogy a nem EU-tagállamokból behozott kutyákat és macskákat csak mikrochippel és nemzeti adatbázisban történő regisztrációval lehessen értékesíteni. Veronika Vrecionová, cseh konzervatív EP-képviselő szerint ez egyértelmű fellépés az illegális szaporítás és a felelőtlen állatimport ellen.

Minimumszabályok a tartásra és szaporításra

A döntés közelebb hozza az EU-t ahhoz, hogy egységes minimumkövetelményeket állapítson meg a kutyák és macskák szaporítására és tartására. Ezek közé tartozik:

  • az állatok megfelelő etetése,

  • állatorvosi ellátás biztosítása,

  • a bántalmazás elleni védelem,

  • és a szaporítás korlátozása: minden nőstény állat csak korlátozott számú almot hozhat a világra.

Fontos előrelépés, hogy a szabályok mindenkire vonatkoznának, függetlenül attól, hogy hány állatot tartanak. Ez különösen fontos azokban az országokban, ahol a tenyésztők 80%-a évente kevesebb mint négy almot hoz létre.

A civil szervezetek szerint áttörés történt

Számos állatvédő szervezet üdvözölte a döntést. A FOUR PAWS International európai irodavezetője, Joe Moran úgy fogalmazott:

„Az EP ma végre megtette azt a lépést, amire évek óta vártunk – ez véget vethet az illegális állatkereskedelemnek Európában.”

A Eurogroup for Animals szerint különösen jelentős, hogy a kis tenyésztőket is bevonták az intézkedések hatálya alá, mivel ezzel sikerült megszüntetni egy régóta fennálló kiskaput.

Mi jöhet még?

A Parlament továbbá javasolta egy úgynevezett „Pozitív Lista” létrehozását is, amely kizárólag azokat az állatfajokat engedélyezné házikedvencként, amelyek alkalmasak a tartásra. Ez lehetőséget ad a jövőben más kedvtelésből tartott állatok védelmének bővítésére is.

Jelenleg körülbelül 127 millió macska és 104 millió kutya él az EU területén, a háztartások 44%-ában van legalább egy házikedvenc.

Következő lépés: tárgyalások a tagállamokkal

A következő fázisban az Európai Parlament és az uniós tagállamok miniszterei közötti tárgyalások következnek. Ezek után válhat véglegessé az új állatvédelmi szabályozás.

EuroNews – Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Güzüeger megjósolja, milyen tél lesz

magyarallatvedo

Rendőrkutya lett a lavórban kidobott beteg spánielkölyökből

magyarallatvedo

Örökbefogadták a kutyát, aki mérete miatt senkinek nem kellett

magyarallatvedo