A tudósok egy új, kullancsok által terjesztett vírusra figyeltek fel, amely már emberekre is átterjedt, és súlyos idegrendszeri megbetegedéseket okozhat.
A wetland vírus (WELV) néven ismert kórokozót először 2019-ben azonosították egy kínai páciensnél, akit lázzal, fejfájással és hányással kezeltek, miután kullancs csípte meg egy parkban, Belső-Mongóliában. A beteg antibiotikumos kezelése eredménytelen volt, és alapos DNS- és RNS-vizsgálatok során egy teljesen új orthoreovírust fedeztek fel a vérében.
Ez a vírus korábban sem állatokban, sem emberekben nem volt jelen, ezért a kutatók szélesebb körű vizsgálatba kezdtek.
Az érintett területen 14 ezer kullancsot gyűjtöttek össze. Megállapították, hogy 2%-uk fertőzött a vírussal, különösen a Haemaphysalis concinna faj egyedei. Emellett néhány állat, mint juhok, lovak és sertések is hordozhatták a vírust, habár a kutyákban és szarvasmarhákban egyelőre nem mutatták ki.
Emberek körében is kezdtek keresni antitesteket, és a vizsgálatok során 12 erdésznél, valamint 20 kórházi páciensnél találtak pozitív mintákat, ami arra utal, hogy a fertőzés már elterjedtebb, mint gondolták.
A WELV fertőzés tünetei között láz, szédülés, fejfájás, émelygés, hányás és hasmenés szerepelnek. A legsúlyosabb esetekben szövetkárosodás, véralvadási zavarok és az idegrendszert érintő problémák is jelentkezhetnek. Egy páciens kómába esett, agyi és gerincvelői gyulladással küzdött, de szerencsére sikeresen felépült.
A kutatók laboratóriumi vizsgálatok során azt találták, hogy a vírus egereknél is komoly idegrendszeri károsodást, és gyakran halált okozott. Ez aggasztó jel a jövőbeli humán fertőzésekre nézve. Mivel a vírus az idegrendszert támadja, a szakértők fokozott óvatosságra intenek, és folyamatosan vizsgálják a terjedését.
Magyar Állatvédelem