Image default

Különleges, kék színű homár akadt az amerikai halászok hálójába!

Különleges, kék színű homár akadt az amerikai halászok hálójába! Kétmillióból egy homár színe kék, amelyet egy genetikai mutáció okoz!

Rendkívül ritka homárt fogott ki az Atlantic Lobster Company kereskedelmi halászhajója az amerikai New Hampshire-ben, New Castle partjainál – írja az IFLScience forrására hivatkozva a 24.hu. A különleges színezetű példányt a hajó tulajdonosa a Seacoast Science Centre-be szállította.

Joseph Kramer, az Atlantic Lobster Company munkatársa úgy véli, talán ez lesz az egyetlen ilyen homár, amelyet életében kifog – írták.

Mint írják, a genetikai mutációk révén az egyes állatfajoknál esetenként különleges színezetek jelennek meg. A leghíresebb példa az albinizmus, amely a melanin nevű pigment hiányával, illetve fehér külsővel jár. A homároknak vörös, sárga és kék árnyalatú karotinoid pigmentjeik vannak, emiatt az egyedek jellemzően vörösesek vagy barnák. A most bemutatott példány esetében viszont a pigmentek egy része vagy nem állítódik elő, vagy túltermelődik, ez pedig szivárványos megjelenést eredményez.

Sam Rutka, a Seacoast Science Center akvaristája szerint a homárok többféle színben fordulnak elő. Ezek közé tartozik a vattacukorként emlegetett, rózsaszínes, lilás és kékes verzió, ilyen a mostani állat is. Előfordul olyan is, hogy egy példány egyik fele vörös, a másik fekete.

Az egyedi színezetek genetikai okai nem teljesen tisztázottak. A szakértők abban bíznak, hogy a mostanihoz hasonló példányok vizsgálata segíthet jobban megérteni a folyamatokat.

Májusban is egy különleges kék homár akadt brit halászok hálójába!

A kék rákféle annyira ritka, hogy a tengerbiológusok becslése szerint a fogás esélye nagyjából egy a kétmillióhoz.

Egy brit halásznak sikerült egy elképesztően ritka kék homárt begyűjtenie a Nagy Britanniában található Cornwall partjainál, számolt be róla a BBC. Chris Puckey a hétvégén fogta ki a kasmírkék homárt a Katytu nevű halászhajójával, amely annak hálójában bukkant fel a dél-cornwalli Polperro falunak partjainál – közölte az Index. 

A szokatlan színeződések a tudósok szerint rendellenes genetika következményei. Ezen különleges kék színt is genetikai mutáció okozza egyes példányoknál. Egy fehérjéből túl sok termelődik az állatban, amely egy piros karotinoid-molekulával egyesülve alkotja a crustacyanint, amely a kék elszíneződésért felelős. A homárok többsége egyébként sötétbarna színű, de előfordulnak más furcsa árnyalatok is, például narancssárga, vörös és sárga színűek.

A megrendelő helyi étteremtulajdonos, Jacquie Spencer, és a halász végül közösen úgy döntött, megmentik a példányt attól, hogy a fazékba kerüljön. Helyette egy ismert óceanáriumba kötött ki a homár, ahol békésen élheti le az életét, és védve lesz a ragadozóktól – jegyezte meg az Index.

Tavaly francia halászok hálójába is akadt egy kék homár! 

A ritka színű homár különlegességének hála, szerencsésesen megmenekült a fazékból, a halászok megkönyörültek rajta és szabadon engedték – számoltunk be az esetről.

A rendkívül ritka kék homárt a nyugat-franciaországi partoknál fogták ki a halárusok – közölte a Daily Mail. Mint írják, a Les Viviers de Noirmoutier, a francia tenger gyümölcsei kiskereskedés halárusai megdöbbentek, amikor egy aprócska nyugat-franciaországi Ile d’Yeu település partjainál halászás közben rábukkantak a szokatlan rákfélére.

A ritka színű rák különlegességének hála, szerencsésesen megmenekült a fazékból, a halászok megkönyörültek rajta és szabadon engedték. A helyi turisztikai hivatal segítségével találtak egy olyan élőhelyet a homár szabadon engedéséhez, ahol tilos a halászat, hogy a rák zavartalanul élhesse le az életét.

A homárok többsége egyébként sötétbarna színű, de előfordulnak más furcsa árnyalatok is, például narancssárga, vörös és sárga színűek. A szokatlan színeződések a tudósok szerint rendellenes genetika következményei.

Genetikai mutáció az oka a kék színnek

A különleges kék színt egy genetikai mutáció okoz a homároknál. Egy fehérjéből túl sok termelődik az állatban, amely egy piros karotinoid-molekulával egyesülve alkotja a crustacyanint, amely a kék elszíneződésért felelős. A homárok jellemzően barna színűek, amíg élnek, de főzéskor élénkvörösre színeződnek.

Bár a kék homárok ritkák, nem teljesen ismeretlenek. A furcsa színű homárok megragadják a figyelmet, végül mind vörössé válnak, amikor a főzőedénybe kerülnek – a rendkívül ritka fehér és albínó homárok kivételével.

Tízmillióból egy pedig sárga színű

A kék homárok rendkívül ritkán fordulnak elő a természetben, azonban az ipari halászat miatt időről-időre lehet hallani arról, hogy egy-egy különleges példány előkerül. Habár nagyon ritka a kék homár, mégsem ez a legritkább színváltozat, mely előfordul a természetben. Szakértők szerint ugyanis tízmillióból egynek – szintén a génmutáció miatt – sárga színe van.

(Forrás: 24.hu, Index, BBC, Daily Mail)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Ritka, mint a lottó ötös: Gyönyörű kék homárt fogott az ír halász

Erik

Lenyűgözően különleges kék homár akadt francia halászok hálójába

Erik

Különleges kék homár akadt brit halászok hálójába!

Erik