Image default

Kutatók mérik fel az inváziós szúnyogok jelenlétét hazánkban

Kutatók mérik fel az inváziós szúnyogok jelenlétét hazánkban – írj az Infostart. 

Mint bejegyzésükben írják, a kutatók a lakosság bejelentéseire számítanak az inváziós csípőszúnyogok terjedésének pontos megfigyeléséhez. Adott esetben magukat az állatokat is be lehet küldeni a szakembereknek.

Az ökológiai kutatóközpont közleménye szerint a június elején lehullott nagy mennyiségű csapadékot követő meleg miatt az általános szúnyoginvázió mellett még az inváziós csípőszúnyogok tömeges megjelenése is várható Magyarországon.

Erre a helyzetre való tekintettel a kutatók arra kérik az embereket, hogy ha inváziós csípőszúnyoggal találkoznak, akkor a fogás helyének és idejének megjelölésével küldjék el egy példányát nekik (Soltész Zoltán, Ökológiai és Botanikai Intézet, Ökológiai Kutatóközpont, 2163 Vácrátót, Alkotmány utca 2-4.), vagy pedig küldjenek el róla egy fényképet a szunyog@ecolres.hu címre.

A szakemberek szerint a MosquitoAlert magyar nyelvű mobiltelefonos applikáció hasznára válhat a segíteni akaróknak.

Az ökológiai kutatóközpont által közzé tett tudományos meghatározás alapján az inváziós csípőszúnyogok veszélyesek. Számos olyan kórokozót terjeszthetnek, amelyet a magyarországi csípőszúnyog fajok nem. Az inváziós csípőszúnyogok aktívan csípik az embert, a házi- és vadállatokat, a kétéltűeket, hüllőket és madarakat, így terjeszthetnek állatról emberre terjedő kórokozókat. Az inváziós csípőszúnyognak három alfaja van: az ázsiai tigrisszúnyog, a koreai és a japán bozótszúnyog.

A változékony, gyakran esős időjárás, valamint a folyókon az elmúlt hetekben levonult kisebb árhullámok következtében számos területen tömegesen megjelentek a szúnyogok. Több mint 90 ezer hektáron gyérítik a szúnyogokat, reagálva a hirtelen szúnyoginvázióra – írta meg a Napi.hu.

A legjelentősebb ártalom a folyók menti településeken alakult ki, de az összegyűlt csapadékvíz is sok területen okoz szúnyoginváziót. A nagyobb tenyészőhelyeket folyamatosan vizsgálják a katasztrófavédelem által megbízott szakértők. Ahol lehetséges, ott szelektív, biológiai készítménnyel végeznek lárvák számát csökkentő beavatkozásokat. Ennek helyszíneit a gyorsan változó környezeti állapotokhoz igazodva jelölik ki.

Bővebb tájékoztató a kutatóközpont honlapján

(Forrás: Infostart Fotó: Jimmy Chan/pexels)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

10 dolog, amit tudnod kell, ha parazita támadta meg a kedvencedet

Eszti_mav

Támadás a vérszívók ellen: A héten is folytatódik a szúnyoggyérítés

Erik

Több ezer génmódosított szúnyogot engedtek szabadon Amerikában

magyarallatvedo