Image default

Kötelező olvasmány a nyárra: Minden, amit a kutyák hőgutájáról tudni érdemes

A hőguta a hipertermiára vagy az emelkedett testhőmérsékletre általánosan használt kifejezés. Általánosságban elmondható, hogy ha egy kisállat testhőmérséklete meghaladja a 39,4 Celsius-fokot, az abnormálisnak számít. A kritikus testhőmérséklet, ahol már többszörös szervi elégtelenség következik be, 41,2–42,7 Celsius-fok körül van.

Honnan tudhatjuk, hogy kedvencünk hőgutát kapott?

A hőgutában szenvedő kutyák esetében szapora légzést tapasztalhatunk, kiszárad az ínyük, megváltozik a színe. Az állat letargikusnak vagy éppen zavarodottnak tűnhet, de görcsrohamai is előfordulhatnak.

Mi okozza a hőgutát?

A hőguta leggyakoribb oka az, ha egy kutyát nem megfelelő szellőzésű autóban magára hagynak.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]A kutya testhőmérséklete ebben a helyzetben nagyon gyorsan, gyakran perceken belül megemelkedhet.[/perfectpullquote]

Szintén hőgutát kaphat az a kutya, akit az udvaron árnyék, menedék, friss víz nélkül hagynak, vagy túlzottan intenzív testmozgást követelnek tőlük a forróságban, de a baj egy rosszul szellőző kutyaólban is megtörténhet.

Az úgynevezett lapos arcú kutyák, így a mopszok, a boxerek és a bulldogok szintén nagyobb veszélynek vannak kitéve, mivel náluk a hőguta klinikai tünetei már jóval hamarabb jelentkezhetnek.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Fontos megjegyezni, hogy a kutyák nem tudják szabályozni testhőmérsékletüket izzadással, mint az emberek,[/perfectpullquote]

mivel csak viszonylag kis számú verejtékmirigyük van. A testhőmérséklet szabályozásának elsődleges módja a lihegés. Éppen ezért szintén korábban tapasztalhatják a hipertermia tüneteit a szájkosarat viselő kutyák, akik lihegő-képességét az eszköz jelentősen korlátozza.

Hogyan lehet a hőgutát kezelni?

A hőguta orvosi vészhelyzetnek számít, az első és legfontosabb feladat a testhőmérséklet biztonságos csökkentése.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Hideg vizes kendőt szokás tenni a kutya fejére, hasára, hónaljára és a lábára, hogy megkezdjék a test hűtését.[/perfectpullquote]

A nedves kendőket folyamatosan cserélni kell, ezzel párhuzamosan pedig gondoskodni kell arról is, hogy az állat friss levegőhöz jusson.

A hőgutát kapott kutyát minden eseteben állatorvoshoz kell vinni, ahol infúziós kezelést kap és tovább folytatják a hűtését egészen addig, amíg testhőmérséklete az optimális tartományba nem csökken.

[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Amennyiben a gazdik időben megkezdik a hűtést és hozzásegítik az állatot az orvosi segítséghez, a kutyus várhatóan gyorsan felépül.[/perfectpullquote]

Azonban a lassú reakció és a szakszerűtlen ellátás szervkárosodáshoz vagy az állat elpusztulásához is vezethet.

magyarallatvedelem.hu, fotók: Canva

KAPCSOLÓDÓ

Így segítsd át kedvencedet a kánikula legkeményebb napjain

magyarallatvedo

Nyári hűsítő gyümölcsös jégkockák kutya számára

Viki

Meghalt az egy napra tűzforró autóban felejtett rendőrkutya, most elítélték a gazdáját!

Erik