Fodrász járt a veszprémi lámáknál, igencsak divatos frizurája lett a csapatnak! Hosszú bundát növesztettek télen, amit csinosítani kellett.
„Lámáink igencsak nagy gyapjúbundát növesztettek télen, ennek okán a nyár elején szükséges volt, hogy meglátogassa őket egy speciális „fodrász” csapat, így sűrű bundájukat felválthatja a könnyed nyári viselet” -osztotta meg a Veszprémi Állatkert közösségi oldalán.
Immáron új, bohókás külsővel várnak mindenkit kifutójukban! Gyertek nézzétek meg a többieket is! – javasolta az Állatkert.
Nemrég tündéri kis láma született a Veszprémi Állatkertben!
Folytatódott a bébibumm az egyre népesebb lámacsaládban! – számoltunk be mi is a boldog pillanatokról.
A jelek szerint, idén is új csoporttal bővül a lámaovi – kezdte örömmel Facebook bejegyzését a Veszprémi Állatkert. A késő téli, kora tavaszi bébibumm folytatódik, hisz a napokban ismét egy aranyos kis lámával gyarapodott a lámakifutó.
Szilveszterkor is született egy cuki láma a Veszprémi Állatkertben! Az apróság nagyon jól van azóta is. Örömteli bejegyzésben osztotta meg a Veszprémi Állatkert Szilvesztert követően, hogy egy új jövevénnyel bővült a lámacsaláduk!
Mint írták: “Tél ide vagy oda, legújabb kis lámánk nem várta meg a tavaszi bébibumm időszakát, de még az újévet sem. Úgy döntött ugyanis, hogy még Szilveszter napján a világra jön. Az évszaknak megfelelően hófehér bundával született láma lány bájos kinézetével az állatkert munkatársainak szívét azonnal elrabolta.
Reméljük ilyen hatással lesz látogatóinkra is.
Ha vannak jó névötleteitek a kislány láma számára, ne tartsátok magatokban, várjuk őket kommentben és facebook üzenetben egyaránt.” – írták.
Barátságos és kíváncsi állatok
A láma a dél-amerikai tevefélék 4 faja közül a legismertebb. Természetes környezetükben Dél-Amerika bokros, füves területein, Peru déli részétől Bolívia nyugati feléig terjedtek el, illetve Argentína északnyugati részétől Chile északkeleti feléig. A Dél-Amerikában élő lámák számát 3,7 millióra becsülik. Kizárólag háziasított egyedek élnek itt, az emberek teherhordásra használják őket, bár a technika térhódításával ez a szerepük lecsökkent, és inkább húsáért, gyapjáért tartják. Napjainkban a korábbi időkhöz képest kevésbé elterjedt háziállat.
Társas, barátságos állat, azonban olykor csökönyös is lehet. Ha a terhet, amit hord a hátán, túl nehéznek találja, nem mozdul meg. Csak akkor engedi, hogy rátegyék a hátára, ha más lámák is a közelében vannak. A láma háborítatlan körülmények között akár 20 évig is élhet.
A jól szocializált láma barátságos és kíváncsi. Azonban a palackból táplált lámák vagy azok, amelyek túl sokat voltak emberek közelében, hajlamosak fajtársukként kezelni az embert. Köpnek, rúgnak, nyakkal birkóznak, így nehezen kezelhetővé válnak.
A csapatot egy hím vezeti, aki veszély esetén megőrzi a nyugalmat, és biztonságérzetet nyújt társainak. A csapatban a rangsor nem állandó; a hímek sokat küzdenek egymással. Ezek a küzdelmek látványosak: köpnek, taszigálják egymást, nyakbirkóznak és rúgnak. A rangsorvitákat kiáltások, harapások és üldözések is jellemzik. Ettől eltekintve békés csordaállatok, és családként élnek együtt. A vészkiáltásra mindegyikük felfigyel. Mormogva beszélgetnek egymással.
Mivel kizárólag növényevők, táplálékuk a fűfélék, lágy szárú növények, cserjék és zuzmók közül kerül ki. Kérődznek a többi teveféléhez hasonlóan, a táplálékot kétszer emésztik meg. Minden növényt megesznek, amit találnak, bokrok leveleit, ágait. A tevékhez hasonlóan jól tűrik a szomjúságot, napokig kibírják víz nélkül.
(Forrás: Veszprémi Állatkert, Fotó: Balint Kovacs Photography)