Image default

Láttál már sivatagi vakondpatkányt?

A csupasz turkálót sivatagi vakondpatkánynak is nevezik. Mindkét név elég találó, mert Afrika „szarvánál”, Etiópia, Szomália és részben Kenya szárazabb vidékein őshonos, földalatti életmódot folytat, testén pedig – amint a képeken is látszik – alig akad néhány szőrszál.

Az emlősök között elég szokatlan módon, de sok rovarhoz hasonlóan államalkotó élőlény, a csoportok egy-egy királynő körül szerveződnek. Életmódjával összefüggésben szinte teljesen vak, a talaj rezgéseit viszont jól érzékeli. Más rágcsálókhoz képest kifejezetten hosszú ideig, akár harminc évig is élhet, amihez hozzájárul szervezetének egyedülálló regenerációs készsége.

Még a rákbetegséggel szemben is védettnek mondható, épp ezért vannak olyan orvosbiológiai kutatások, amelyek a csupasz turkáló e különleges képességének megértésével próbálják előmozdítani a humán rákkutatást.

A Fővárosi Állatkertben a csupasz turkálókat a Varázshegyben láthatjátok, egy olyan bemutatóhelyen, ahol láthatóvá tették az állatok földalatti üregrendszerét.

Zoo Budapest – Magyar Állatvédelem